Erişilebilirlik

IMF-Dünya Bankası Toplantıları Başlıyor


Gelecek hafta sonu dünyanın çeşitli yerlerinden finans liderleri ve kalkınma kuruluşu yetkilileri Uluslar arası Para Fonu ve Dünya Bankası’nın 2009 bahar toplantılarına katılmak üzere Washington’da toplanacak. Liderler ve uzmanların tartışacağı konuların başında 20’ler grubu tarafından IMF’ye verilen 1 trilyon dolarlık yardımın nasıl kullanılacağı yer alacak.

Kalkınma örgütleri için IMF – Dünya Bankası toplantıları 20’ler Grubu ülkelerinin tamamlayamadığı işlerin konuşulacağı bir forum olacak. Geçtiğimiz ay Londra’da toplanan 20’ler Grubu liderleri, IMF’ye kalkınmakta olan ülkelere kredi ve yardım sağlaması amacıyla 1 trilyon dolar vermeyi kararlaştırdı.

Ancak bu paranın ne şekilde kullanılacağına dair soru işaretleri var. Bazı uzmanlar 20’ler Grubunun Afrika ve Asya’daki kalkınma bankaları gibi bazı çok uluslu kuruluşlara 100 milyar dolar verilmesini kararlaştırdığını ancak bu paranın nereden geleceğinin netlik kazanmadığı söylüyor.

Uzmanlar ayrıca 20’ler grubunun öneri paketlerinin nasıl işleyeceği konusunun açıklığa kavuşturulmasını istiyor.

Açıklığa kavuşturulması beklenen önerilerden biri, IMF’ye ait 250 milyar dolarlık mevduatın ekonomik krizden etkilenen ülkelere nasıl aktarılacağı.

Tahminlere göre, plan çerçevesinde düşük gelir grubundaki ülkelere yaklaşık 19 milyar dolar verilecek. Meksika ve Brezilya gibi orta gelir grubundaki ülkelere ise 60 milyar dolar verilmesi öngörülüyor.

Normal şartlarda IMF, sözkonusu mevduatları üye ülkelerin IMF içindeki oy hakkıyla orantılı olarak dağıtır.

Ancak merkezi Nairobi’deki ActionAid İnternational adlı örgütün mali kalkındırma koordinatörü Soren Ambrose bu uygulamaya göre zengin ülkelerin fakir ülkelerden daha fazla yardım alacağını söylüyor : IMF üyesi ülke aldığı mevduatı derhal kendi para birimine çevirebilir. Ancak zengin ülkeler kendi hakları olan mevduatı fakir ülkelere vermeyi kabul ederse bu çok daha yararlı olur.

20’ler Grubu IMF’ye ait altın rezervlerinin 400 tonunun satılmasını da kararlaştırmıştı. Bu satıştan 11 milyar dolar elde edilebilir. Bu paranın da kalkınmakta olan ülkelere gitmesi öngörülüyor.

Bahar toplantıları sırasında bir çok kalkınma uzmanı IMF ve Dünya Bankası’nın fakir ülkelere kredi yerine karşılıksız yardım vermesi için baskı yapacak. Uzmanlar fakir ülkelere kredi verilmesinin özellikle Afrika’da ikinci bir borç krizine yol açacağı uyarısında bulunuyor. Afrika bağışçı ülkelere halen 400 milyon dolar borçlu bulunuyor.

Aynı çevreler IMF ve Dünya Bankası liderlerini, yeni verilecek fonların eski koşullara göre belirlenmemesi için iknaya çalışıyor. Bu ön koşullar arasında kamu harcamalarını kısmak ve faiz oranlarını artırmak yer alıyor. Bu önlemlerin ekonomik durgunluğu daha da körükleyeceğini belirten aynı çevreler, eğitim ve sağlık gibi sosyal harcamaların artırılmasını istiyor.

XS
SM
MD
LG