Erişilebilirlik

Erivan'la İlişkiler Ankara'nın Bakü'yle İlişkilerini Etkileyebilir mi?


Ermenistan politikasındaki değişme belirtileri, Türkiye’nin enerji alanındaki konumunu acaba etkileyebilir mi? Azerbaycan, Türkiye’nin enerji alanındaki iddialı beklentilerini engelleyebilir mi?

Azerbaycan’ın Türkiye’nin enerji güvenliğindeki yeri ve önemi nedir? Bakü bir anda Türkiye’nin doğal gazını kesebilir mi? Bu soruları, Boğaziçi Üniversitesi nükleer mühendislik anabilim dalı emekli öğretim görevlisi, aynı zamanda Türkiye Atom Enerjisi Kurumu Nükleer Danışma kurulu üyesi Prof. Dr. Vural Altın, radyomuza değerlendirdi.

İki ülke arasındaki gerginliğin medyada abartıldığını düşündüğünü belirten, Prof. Dr. Vural Aydın, Ankara’nın Baku’nun desteği olmadan Ermenistan ile bir girişimi başlatmayacağına inandığının da altını çizdi.

Türkiye’nin enerji politikaları açısından Azerbaycan’ın Nabuco Projesi çerçevesinde değerlendirilmesi gerektiğini belirten Altın, Baku yönetiminin geçen haftalarda Gazprom ile görüşmesinin bir mesaj niteliği taşıdığını da vurguladı.

Azerbaycan’ın Tükiye’nin doğal gazını bir anda söylediği gibi kesebilir mi sorusuna ise Prof. Dr. Vural Altın yaz mevsimine girilirken Baku’nun elindeki bu kozun en azından şuan için zayıfladığını ifade etti.

Boğaziçi Üniversitesi nükleer mühendislik anabilim dalı emekli öğretim görevlisi Prof. Dr. Vural Altın'la söyleşiyi sağ üst köşedeki bağlantıdan dinleyebilirsiniz.

İlgili bağlantılar

XS
SM
MD
LG