Erişilebilirlik

IMF Başkanından Karamsar Açıklamalar


Uluslararası Para Fonu Başkanı, küresel ekonomik krizin daha kötü hale geleceğini ve eskilerinden daha uzun süreceğini söyledi.

Washington’da konuşan Dominique Strauss-Kahn krizin yavaşlama işaretleri verdiğini, ama bu yılın iyi geçmesini beklemediğini açıkladı.

IMF başkanı, krizden çıkmanın kalkınmış ülkelerin uygulayacağı politikaların verimliliğine bağlı olduğunu belirtti.

Strauss-Kahn kredi piyasaları normal akışına ulaşmadıkça hükümetlerin iç talebi artırmak amacıyla uyguladıkları harcama paketlerinin işe yaramasını ummadığını söyledi.

Uluslararası Para Fonu Başkanı Dominik Strauss-Kahn, bütün ülkeler gerekli önlemleri alırsa, küresel ekonominin 2010 yılının ilk yarısında düzelmeye başlayacağını söyledi. Kahn, Türkiye’yle görüşmelerin de bu ay sonuçlanabileceğini bildirdi.

Ekonomistler borsalarda son günlerde yaşanan toparlanmayı, krizin en kötü döneminin atlatıldığının işareti sayarken, Uluslararası Para Fonu IMF Başkanı Dominik Strauss-Kahn, küresel ekonomik çöküşün yavaşladığını ancak 2009’un çoktan kayıp bir yıl olduğunu söyledi.

2009 korkunç bir yıl olacak diyen Strauss-Kahn’a göre, global büyüme eksilere düşecek ve herkes artık bu krizin bugüne kadar yaşanan en ciddi ekonomik kriz olduğunu kabul etmek zorunda kalacak.

Fransa’nın eski Maliye Bakanı olan IMF Başkanı dün Washington’daki Ulusal Basın Klübündeki açıklamasında özellikle dış talebin düşeceğini bu nedenle ihracata dayalı gelişmekte olan piyasaların krizden ciddi şekilde etkileneceklerini söyledi. Kahn, çözüm için koordineli bir uluslararası çaba gerektiğini vurguladı.

IMF Başkanı, ekonomik krizin, son on yıl içinde öne çıkan yeni ekonomilerin elde ettiği başarıları tehdit ettiğini söyledi.

Londra’daki G-20 zirvesini büyük bir başarı sayan Dominik Strauss-Kahn, dünya liderlerinin krizle mücadele için işbirliği yapma kararını çok iyi bir gelişme olarak niteledi.

'Türkiye ile Müzakerelerde Sona Yaklaşıldı'

IMF’nin daha önceki tahminlerine uygun olarak küresel ekonominin 2010 yılının ilk yarısında düzelmeye başlayacağını kaydeden Dominik Strauss-Kahn, Türkiye’yle yürütülen müzakerelere de değindi.

IMF Başkanı, “Türkiye’yle müzakereler devam ediyor. Türkiye’nin büyük ihtiyaçları var. Sermaye akışı yavaşladı. Zor bir durum olduğu bir gerçek. Türkiye’yle görüşmelere yerel seçimler nedeniyle ara vermek zorunda kalmıştık,” dedi. Kahn, G20 zirvesinde Başbakan Erdoğan’la görüştüğünü hatırlattı ve “Türk ekonomisi güçlü ve büyük bir ekonomi. Türkiye’yle müzakereler bu ay içinde sonuçlanabilir,” diye konuştu. IMF’yle Türkiye’nin 45 milyar dolara varabilecek bir standby anlaşması üzerinde çalıştığı bildiriliyor.

Geçen ay, dünya ekonomisinin bu yıl yaklaşık yüzde bir oranında küçüleceği tahmininde bulunan Uluslararası Para Fonu, ay sonunda Washington’da yapılacak ilkbahar toplantıları öncesinde yeni bir tahmin raporu yayınlamaya hazırlanıyor.

XS
SM
MD
LG