Erişilebilirlik

15 Nisan Amerikan Basınından Özetler


Washington Post Başkan Obama’nın ekonomik durumla ilgili konuşmasını değerlendiriyor. Gazete, Obama’yı krizin aşılması için gereken zor tercihlerden kaçınmakla suçluyor.

"Eğitim, yenilenebilir enerji ve sağlık Obama’nın programında önemli yer tutuyor. Ancak Obama’nın konuşmasında da belirttiği gibi bu çok değerli hedeflerin ekonomik krizle de, ekonominin düzelmesiyle de bir ilgisi yok. Gerçek bir düzelme sağlanabilmesi için Amerikan ekonomisinin borçlanmaya ve Amerikalı tüketiciye dayanan yapısını değiştirmek gerekir. Bankacılık sistemindeki tıkanıklığı aşmak, konut sektöründe istikrarı sağlamak ve mali dengesizliği çözmek gerekiyor. Demokratların çoğunlukta olduğu bir Kongre’ye eğitim, enerji ve sağlık alanlarındaki harcamaları kabul ettirmek elbette bütçe açıklarını azaltma ve reform çabalarına kıyasla daha kolay. Ancak Obama’nın da önceliklerini belirlemesi gerekir."

New York Times Afganistan ve Pakistan’da kadınlara yönelik ayrımcı tavırların giderek arttığına dikkati çekiyor. Gazete, Amerika’nın bu uygulamalara karşı net bir tavır takınması gerektiğini savunuyor.

"Afganistan ve Pakistan’da yaşananlar, resmi olarak onaylanan bir vahşet anlayışını sergiliyor ve bu olaylar hem Amerika’nın değerlerinin hem de uluslararası insan haklarının ihlali anlamına geliyor. Ayrıca yaşananlar Pakistan ve Afganistan’da sağlıklı ve istikrarlı bir toplum kurma çabasını sabote ediyor. Birçok Pakistanlı genç bir kızın kırbaçlanması görüntülerini İslam’ı ve Pakistan’ı karalamaya yönelik bir komplo olarak gördü. Ancak, ülkenin en güçlü kurumu olan ordunun giderek yükselen bu tehdide karşı harekete geçmesini istemeleri daha doğru olurdu. Tıpkı siyasi ve askeri liderleri gibi, Pakistan halkı da asıl tehlikenin nereden kaynaklandığını göremiyor."

Boston Globe Amerika’nın Küba’ya karşı yıllarca uyguladığı ambargonun işe yaramadığı düşüncesinde. Gazete, bu nedenle Obama’nın yaptırımları gevşetme politikasına destek veriyor.

"Seyahat yasağının ve mali kısıtlamaların gevşetilmesi, insani, ekonomik ve siyasi düzeyde son derece doğru bir karar. Bu sayede Küba halkı ve haber alma özgürlüğünün önündeki engelleri ve yaşanan yoksulluğu daha iyi görebilecek. Ancak Obama’nın bu politika değişikliğinin gerçekten sonuç alıcı olabilmesi için ticaret ambargosu tamamen kaldırılmalı ve bütün Amerikan vatandaşlarına Küba’ya seyahat hakkı tanınmalıdır. Eğer Küba politikasının amacı Küba halkının istediğini görmesi, duyması, söylemesi ve yazması ise, Soğuk Savaş döneminden kalan kısıtlamalar ne kadar erken kalkarsa o kadar iyi olur."

USA Today banka yöneticilerine ödenen paraya sınırlama getirilmesinin ardından bankaların, devletten aldıkları parayı geri verme yarışına girdiğini yazıyor. Gazete bu konuda şu uyarıda bulunuyor:

"Eğer bankalar devlete olan borçlarını ödemek istiyorlarsa, bu olumlu bir gelişme. Ancak devlet sınırlı da olsa önemli bir işlev üstlenmeye devam etmelidir. Hissedarlara ikramiyelerin sınırlandırılması konusunda ciddi bir yetki tanınmalıdır. Geçmişteki ikramiye sistemi banka yöneticilerinin büyük riskler alarak kumar oynamalarına ve sonunda devlet yardımına muhtaç hale gelmelerine neden oldu. Şimdi, sistematik bir biçimde bu tür uygulamalar denetim altında tutulmalıdır. Eğer yeniden geçmişteki ikramiye sistemine dönülecekse, bu durum o ikramiyeleri alanlardan başka kimseye fayda sağlamayacaktır."

XS
SM
MD
LG