Erişilebilirlik

Amerika Başkanının Mizahi Tarafı


Ekonomik kriz, işsizlik ve emlak piyasasındaki durgunlukla mücadele eden Başkan Barack Obama çoğu zaman konuşmalarında olumsuz ve karamsar bir tablo çizdiği gerekçesiyle eleştiriliyor. Başkan, son zamanlarda bu eleştirileri gidermek amacıyla mizaha başvurmaya başladı. Obama bir süre önce Amerika’nın en çok sevilen komedyenlerinden Jay Leno’nun NBC televizyonundaki programına konuk oldu ve izleyenlere bol bol mizahi yanını göstererek havayı yumuşatan espriler yaptı.

Başkan Barack Obama 17 Mart’ta İrlandalılar’ın kutladığı Aziz Patrick Günü için İrlanda’nın geleneksel rengi olan yeşil bir kravat taktı. İrlanda Başbakanı Brian Cowen’la biraraya gelen Obama, konuşmasına espriyle başladı. Obama, “Başbakan Cowen’la ortak bir noktamız olduğu ortaya çıktı. Cowen, Offaly ilçesinde doğmuş. Seçim kampanyamı yürüttüğüm sırada anne tarafımdan büyük büyük büyük dedemin de bu ilçedeki küçük bir kasabada doğduğunu öğrendim. Akraba olup olmadığımızı anlamaya çalışıyoruz,” dedi.

Başkan Obama, ekonomik krizle ilgili açıklamalarında oldukça karamsar bir tablo çizdiği için eleştirilmişti. Başkanın son zamanlarda üslubunu biraz olsun yumuşattığı görülüyor. Tarihçi Alan Lichtman’ın değerlendirmesi şöyle: “Zor günler geçiriyoruz ve başkan da Amerikan halkına hitap ederken oldukça ciddi bir üslup kullanıyor. Ancak Obama’nın da neşelendiği, espri yaptığı anlar var.”

Obama son zamanlarda ekonomi ve hükümet harcamaları konusunda ciddiyetle mizahı bir arada kullanmaya başladı. Obama, Şubat ayında valiler onuruna verdiği davette konuklara ortalığı kırıp dökmedikleri için teşekkür ederek onlarla şakalaştı. Obama, Kongre üyeleriyle biraraya geldiği Mali Sorumluluk Zirvesi’nde eski rakibi John McCain, Beyaz Saray’a yeni helikopter filosu tahsis edilmesini sorgulayınca da Başkan şakayla karışık yanıt verdi. “Helikopterler şimdilik bütün ihtiyaçları karşılıyor. Tabii, daha önce hiç helikopterim olmamıştı. Bu yüzden bu mahrumiyetin farkında değildim.”

Obama’nın mizah anlayışı, oldukça gergin geçen başkanlık kampanyasının sonunda ortaya çıktı. Seçimlerden kısa süre önce, McCain ve Obama, New York’ta her yıl verilen Al Smith yemeğinde şakalaşmıştı.

Komedyen Mark Russell’a göre Obama mizaç itibariyle kıvrak zekalı. Yaptığı espriler zorlama değil. Tarihçi Lichtman da Başkan Obama’nın yaptığı esprilerin siyah erkeklere özgü klişelerden ibaret olmadığını söylüyor. Indiana eyaletinde halkla bir araya gelen Obama’ya bir seçmen sağcı bir televizyon kanalında yorumcu olan Sean Hannity’yle bira içmek için buluşmaya ne diyeceğini sormuş, Obama da espri yapmak için fırsatı kaçırmamıştı. Obama “Hannity’nin benim hakkımdaki düşüncelerinin farkındayım. Hiç de olumlu değil ama yine de bir bira içmeye her zaman varım,” dedi. Obama bu zor günlerde kendisinin de insan olduğunu hatırlatmak için mizahı dozunda kullanıyor.

XS
SM
MD
LG