Erişilebilirlik

Obama Internet’ten Halkın Sorularını Yanıtladı


Başkan Barack Obama kısa süre önce bir ilke daha imza attı ve Amerika’nın dört bir yanından Internet aracılığıyla Beyaz Saray’a gönderilen soruları yanıtladı. Beyaz Saray’ın web sitesinde canlı yayınlanan oturumda Başkan, anında mesajlarla siteye gönderilen bazı sorulara yanıt verdi. Obama, seçim kampanyası sırasında da, kendi web sitesindeaynı uygulamaya başvurmuş ve birçok seçmenin sorusunu bu şekilde yanıtlamıştı. Barack Obama, böylece başkan seçilmesi halinde Beyaz Saray’a bu uygulamayı getireceği yönünde verdiği sözleri tutmuş oldu.

Başkan Obama seçim kampanyası sırasında veriği sözleri tuttuğunu ve Amerikan halkıyla doğrudan diyalog içinde olduğunu söyledi. Soru-cevap formatındaki oturumda Obama’ya daha çok ekonomiyle ilgili sorular soruldu. Obama, bu toplantıyla bir ilke daha imza attı. İlk kez bir başkan, kamuoyunun sorularını, Internet üzerinden yanıtlamış oldu. Obama şöyle konuştu: “Sorularınızı duymak ve düşüncelerinizi dinlemek için sabırsızlanıyorum. Sizler için önemli olan konulara, Washington’daki yöneticiler her zaman öncelik vermeyebilir. Bu nedenle sizin fikirlerinizi duymak istiyorum.”

Obama, geçen yılki başkanlık kampanyasında mesajını kitlelere iletmek için de Internet’ten yararlanmıştı. Başkan, artık, teknoloji sayesinde Beyaz Saray’ın daha şeffaf olacağını söylüyor. Obama’ya Internet üzerinden 100 bin soru iletildi. Başkan, en çok sorulan soruları yanıtladı. Bir Georgialı sorusunu görüntülü olarak sordu. Soru, yabancı ülkelere kayan iş alanlarının ne zaman yeniden Amerikalılara açılacağıydı. Obama buna şöyle yanıt verdi: “Bu iş alanlarının hepsi Amerika’ya geri gelmeyebilir. Zaten geri gelmeleri de ekonomimiz açısından iyi olmayabilir. Yabancı ülkelere kaydırılamayacak yeni iş alanları açmak zorundayız.”

Başkan, istihdamın arttırılması için Amerikalıların da ısrarlı bir çaba yürütmesi gerektiğini söyledi. Obama, durum düzelmeden önce iş kayıplarının devam edeceğini de belirtti. Başkana yöneltilen sorulardan bazıları sağlık hizmetleriyle ilgiliydi. Başkan Obama’nın yanıtı ise şöyle: “Şimdi sağlık hizmetleri sistemimizde reform zamanıdır. Bundan dört yıl, sekiz yıl, yirmi yıl sonra değil, hemen şimdi bunu yapmalıyız. Sağlık sistemimizin maliyetinin çok yüksek olması ekonomimize büyük yük getiriyor.”

4 bin kişi Obama’ya şu soruyu sordu: “Hükümet, ekonomiyi canlandırmak için marihuanayı yasallaştıracak mı?” Başkan bu soruyu ciddiye aldığını belirtti ve şöyle yanıtladı: “Bu son derece popüler bir soruydu, o nedenle mutlaka yanıtlanması gerektiğini düşündüm. Cevabım hayır. Bunu yasallaştırmak, ekonomiyi büyütmek için iyi bir strateji değil.” Obama’nın katıldığı bu toplantı, Beyaz Saray’ın Internet sitesinde de canlı yayınlandı.

XS
SM
MD
LG