Erişilebilirlik

Afganistan'da Aile Hukuku Tartışması Sürüyor


Afganistan’da Şiileri kapsayan evlilik yasasıyla ilgili tartışma sürüyor. Ülkenin önde gelen dini liderlerinden Muhammed Asıf Muhseni, yasayı savundu ve Batılı ülkelerin, sonucundan memnun kalmadıklarında, Afganistan’daki demokratik sisteme müdahale etmeye çalıştıklarını söyledi.
Muhseni, yasanın tamamen demokratik bir süreç içinde kabul edildiğini ve tartışmaya neden olan noktaların tercüme hatasından kaynaklandığını belirtti.

Yasaya karşı çıkanlar, yeni uygulamayla aile içi tecavüze izin verildiğine dikkat çekiyor. Yasa, kadınların her dört günde bir eşleriyle cinsel ilişkiye girmelerini şart koşuyor, ancak hastalık halinde buna istisna getiriyor.

Aynı yasayla kadınların eşlerinin iznini almadan evden çıkmaları da yasaklandı.
Muhseni de kadınların ancak hastalık, lohusalık ve oruç dönemlerinde eşleriyle cinsel birleşmeye hayır diyebileceğini söyledi.

Yasa, Afganistan’daki Şiileri kapsıyor. Afganistan’ın yüzde 20’sini Şiiler oluşturuyor. Afgan anayasası kadın ve erkeklere eşit haklar tanısa da, Şiilerin, aile hukukunu dini inançlarına göre düzenleme hakları saklı tutuluyor.

XS
SM
MD
LG