Erişilebilirlik

PKK'nın Irak'taki Siyasi Uzantısı Kapatılıyor


Türkiye, Irak ve ABD arasında bugün Bağdat’ta yapılan üçlü mekanizma toplantısında terör örgütü PKK’nın Irak’taki siyasi uzantısı sayılan PÇDK’nın (Demokratik Çözüm Partisi) kapatılmasının kararlaştırıldığı bildirildi. Toplantı sonucunda beş maddelik bir bildiri yayınlandı.

Bağdat’ta Yeşil Bölge’de yapılan toplantıya Türkiye’den İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Irak Ulusal Güvenlik Bakanı Şirvan el Vaili ve ABD'nin Bağdat’taki Maslahatgüzarı Pat Butenis katıldı. Toplantıda Kürt yönetimini temsilen İçişleri Bakanı Kerim Sincari de hazır bulundu. Toplantıda Talabani'nin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Bağdat ziyaretinde, "PKK ya silahı bıraksın ya da Irak'ı terk etsin" sözü bir kez daha tekrarlanırken, terör örgütü PKK’nın Irak’taki siyasi uzantısı sayılan PÇDK’nin (Demokratik Çözüm Partisi) kapatılmasının kararlaştırıldığı bildirildi.

Taraflar bir ay sonra Ankara’da bir araya gelerek PKK ile mücadelede gelinen son noktayı değerlendirecekler.

“PKK’nın siyasi bürosu ve gazetesinin” kapatılması için ne tür önlemler alındığı yönündeki bir soruya Irak Ulusal Güvenlik Bakanı Şirvan el Vaili, PKK’nın yasadışı bir örgüt olduğunu belirterek, "PKK'yı ilgilendiren her şeyi kapatmayı kararlaştırdık ve bu işi başlattık. Biz terörün her çeşidine karşı mücadele edeceğiz, kim olursa olsun," şeklinde yanıt verdi.

Yaklaşık üç ay önce faaliyetlerine başlayan üçlü koordinasyon kurulu bir önceki toplantısında bir alt komisyonun kurulmasını kararlaştırmıştı. Bugünkü toplantıda alt komisyonun görev alanları ve komisyonda yer alacak üyelerin görev dağılımı yapıldı. Alt komisyon istihbarat paylaşımı ve değerlendirme birimleri oluşturacak. Türkiye’den 7 kişi komisyonda üst düzey görev alacak.

PKK’nın Mali ve Medya Yapılanmaları Takip Altında

Alt birimler PKK’nın Irak mali yapılanmasını ve Irak üzerinden AB ve diğer ülkelerdeki mali yapılanmasını da takip altına alacak. Kurul PKK’nın Irak’taki medya yapılanmasını da takip edecek. Özellikle PKK’nın Bağdat, Kerkük ve Musul’daki radyo istasyonları, yerel gazeteleri ve Internet siteleri yakin takibe alınacak. Bunların PKK ile doğrudan ilişkileri belirlenirse kapatılacak. PKK’nın Türkiye, Irak ve İran sınırlarında kaçakçılardan vergi adı altında aldığı paraların hangi kanallarla Irak’tan Avrupa’ya yollandığı da incelemeye alınacak. PKK’nın mali yapısını da inceleyecek olan alt komisyon, bu konuda Irak istihbaratından da destek alacak.

Bugünkü toplantıda Haziran ayında Kuzey Irak’taki yerel parlamento seçimlerine katılma hazırlıkları başlatan PÇDK, hiç beklemediği bir kararla karşılaştı. Dün Erbil kentinde Diyar Garip başkanlığında gizli bir toplantı düzenleyen PÇDK’lılar, Kürt bölgesi seçimlerine katılmak için formüller ararken bugün akşam saatlerinde partileri ile ilgili kapatılma sürecinin başlatılması kararı ile planları altüst oldu.

PÇDK’lilar partilerinin Irak anayasasına uygun şekilde yapılandırıldığını ve kendilerine resmi olarak kapatılma kararının iletilmesi durumunda ülkedeki yüksek yargı kurumlarına başvurabileceklerini söylüyorlar. Diğer taraftan PÇDK’lılar, Haziran’da Kuzey Irak’ta yapılması planlanan bölge parlamentosu seçimlerine bir başka siyasi partinin çatısı altında girememeleri durumunda bağımsız adaylarla yarışa katılma hazırlığında. PÇDK’nin Kerkük kentindeki bürosu hariç, tüm büroları bir buçuk yıldan bu yana kapalı tutuluyor.

XS
SM
MD
LG