Erişilebilirlik

10 Nisan Amerikan Basınından Özetler


Washington Post Amerika'da artan oranlı vergi sisteminin işlediğini belirtiyor. Zenginlerden zaten yüksek oranda vergi alındığını kaydeden gazete, orta sınıfların vergi yükünün artacağını öngörüyor.

"Önümüzdeki dönemde bütçe açığını kapatmak için vergilerin artırılması kaçınılmaz olacak. Bu açığın bir kısmı devlet harcamalarının kısılmasıyla karşılanacak. Ancak her iki parti de, harcamalarda yeterli bir kesintiye gidilmesine karşı çıkıyor. Obama, yılda 250 bin doların altında gelir elde eden ailelerin vergilerinde artış olmayacağı sözü vermişti. Ancak bu sözün gözden geçirilmesi gerekecek. Eskiden zenginliğin siyasi tanımı 100 bin doların üstünde kazanmaktı. Şimdi bu rakam 250 bin dolara çıktı. Ya zenginlik tanımı yeniden değişecek ya da orta sınıflar daha fazla vergi ödemek zorunda kalacak."

USA Today ise Amerika'daki vergi kanunun karmaşıklığını gündeme getiriyor. Gazete, bu nedenle mükelleflerin büyük bir kısmının vergi beyannamelerini kendilerinin hazırlayamadığını vurguluyor.

"2006 vergi yılında, 136 milyon vergi beyannamesinin 82 milyonu, ücret karşılığında işin uzmanlarına hazırlatıldı. 2000 yılından bu yana vergi kanunu 29 kez değiştirildi ve yaklaşık iki bin önemli konuda değişikliğe gidildi. Amerikan halkı, hükümete ödediği vergiler dışında, karmaşıklık vergisi diyebileceğimiz bir parayı da beyanname hazırlanması için ödüyor. Yapılması gereken şey vergi kanununun kapsamlı bir biçimde basitleştirilmesidir. Obama, değişim ve umut sloganlarıyla seçimi kazandı. Umarız bu değişikliği gerçekleştirir. Böylece vergi mükellefleri de zamandan ve paradan tasarruf edebilir."

Christian Science Monitor gazetesi askeri sanayinin savunma harcamalarındaki kesintiye direndiğini belirtiyor. Gazete, birçok Kongre üyesinin de desteklediği bu lobinin ulusal güvenliği göz ardı ettiği görüşünde:

"General Dwight Eisenhower 1961 yılında başkanlığa veda ederken, Dünya Savaşı ve Kore Savaşı sayesinde güç kazanan savunma sanayinin istenmeyen etkilerinden bahsetmişti. Şimdi Kongre'nin de desteğini alan bu lobi, israfı körüklüyor. Federal fonlar askeri lobileri besliyor, onlar da bu fonların sürekliliğini sağlayan Kongre üyelerini besliyor. Savunma sanayinin federal seçim kampanyalarına yaptığı bağış miktarı 2000 yılından bu yana iki katına çıktı. Aslında Kongre, son tahlilde kamuoyu baskısıyla hareket ediyor. Ve popülaritesi yüksek bir başan olan Obama, bu avantajını kullanarak Pentagon'da da gerekli değişimi sağlayabilir."

Washington Post Rusya'daki insan hakları ihallerine dikkat çekiyor. Gazete, devlet başkanı Dimitriy Medvedev'i hukuk devleti ilkelerine uymaya çağırıyor:

"Eğer Medvedev, hukukun yok sayılmasından gerçekten şikayetçi ise, harekete geçmesi için bugün tam zamanı. Putin'in iktidarını ve kamuoyu desteğini sağlayan yüksek petrol geliri dönemi artık sona erdi. İşler giderek kötüleşiyor ve Rus halkının tepkisi giderek daha da artacak. Elbette genç Medvedev'in Putin'e karşı çıkması zor ve tehlikeli. Ancak, demokratik bir şekilde seçilen Medvedev'in hukukun üstünlüğü kuralına sahip çıkması sadece kendisinin Batı'da itibar kazanmasını değil, Rus halkının umutlarının canlanmasını da sağlayacaktır."

XS
SM
MD
LG