Erişilebilirlik

Korsanların Kaçırdığı Gemi Kurtarıldı


Amerikalı mürettebat Somali açıklarında kaçırılan yük gemisini korsanlardan geri aldı. Amerika Savunma Bakanlığı yetkilileri, donanmaya bağlı bir savaş gemisinin, kaçırma olayının yaşandığı bölgeye ulaştığını açıkladı. USS Bainbridge adlı savaş gemisinin Somali açıklarına ulaşmasıyla ilgili ayrıntılı bilgi verilmedi.

Yük gemisini işleten şirket Amerikalı mürettebatın korsanlardan birini yakaladığını, üçünün ise denize atladıklarını açıkladı. Ancak gemi kaptanının kaçırıldığı ve korsanlarla birlikte bir botta olduğu bildirildi. Olayda yaralanan olmadı.

Geminin ikinci kaptanı, CNN televizyonuna, rehin aldıkları korsanı, kaptana karşılık serbest bırakmalarına rağmen, kaptanı kurtaramadıklarını söyledi.

Danimarkalılar’a ait 17 bin tonluk yük gemisi, dün kıyıdan 450 kilometre açıkta kaçırılmıştı.

20 kişilik mürettebatın hepsi Amerikalı olan “Maersk Alabama” adlı gemi Kenya’nın Mombasa limanına gıda malzemesi taşıyordu. BM Gıda Örgütü sözcüsü gemide 990 ton nebati yağ ve 4 bin ton mısır-soya unu bulunduğunu açıkladı.

Bir çok ülkenin savaş gemileri korsanlık olaylarının yaşandığı Somali açıklarında devriye geziyor.

“Maersk Alabama”, Doğu Afrika kıyıları açığında son bir hafta içinde kaçırılan altıncı gemi ve aynı zamanda ilk Amerikan gemisi.

Somalili korsanlar tarafından geçen hafta kaçırılan 5 gemiden biri İngiltere, biri Yemen, biri Tayvan, biri Almanya biri ise Fransa’ya ait.

Son bir buçuk yıl içinde en az 50 gemi kaçıran korsanlara, gemi ve mürettebatları serbest bırakmaları için milyonlarca dolar tutarında fidye ödendi.

XS
SM
MD
LG