Erişilebilirlik

1 Mayıs Resmi Tatil Oluyor


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Batı dünyasında resmi tatil olarak kutlanan 1 Mayıs İşçi Bayramı’nın, Türkiye'de de resmi tatil kapsamına alınması için işlemleri başlattı. Bu konudaki kararname Bakanlar Kurulu'nda imzaya açıldı. Sendikalar, hükümetin 1 Mayıs kararından memnun olduklarını açıkladı.

Başbakan Erdoğan, 1 Mayıs'ın tatil ilan edilmesi için Çalışma Bakanı ile sendikaların biraraya geleceğini söyledi. Çalışma Bakanı Faruk Çelik ise Başbakan Erdoğan'ın talimatı üzerine 1 Mayıs'ın resmi tatil ilan edilmesini öngören kararnamenin Bakanlar Kurulu’nda hızla kabul edileceğini ve ilgili yasal prosedürü tamamlayacaklarını kaydetti. Öte yandan, hükümetten, 1 Mayıs'ın İstanbul Taksim Meydanı'nda yasal bir şekilde kutlanıp kutlanmayacağına ilişkin açıklama gelmedi. Sendikalar ise 1 Mayıs'ı Taksim'de kutlamakta ısrarlı.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Süleyman Çelebi, 1 Mayıs'ın 1980 darbesinden önce bahar bayramı olarak kutlandığını hatırlatırken, hükümetin 1 Mayıs adımını olumlu gördüklerini söyledi. Çelebi, 1 Mayıs'ı Taksim'de kutlamakta ısrarlı olduklarını vurgularken, "Taksim talebimiz değişmedi, alanın 3 saatliğine de olsa işçilere ve emekçilere açılmasını istiyoruz. Diğer konfederasyonların farklı yer talepleri olabilir, birlikte Taksim'de kutlarsak güzel ve anlamlı da olur" dedi. Diğer bir sendika temsilcisi olan HAK-İş Genel Başkanı Salim Uslu ise hükümetin 1 Mayıs'ı tatil etme kararını 'büyük bir ayıptan kurtuluş' olarak değerlendirdi. Uslu, "Artık, 1 Mayıs'ın ya da Taksim alanının artık fobi olmaktan kurtarılması gerekiyor. Taksim'in yasak kapsamında olmasını hiçbir şekilde doğru bulmuyoruz. Yasaklar kalkmalı, dileyen dilediği yerde 1 Mayıs'ı kutlamalı" diye konuştu.

Kamu çalışanlarının sendikası Kamu-Sen de, hükümetin 1 Mayıs'la ilgili kararını yazılı bir açıklamayla değerlendirdi. Açıklamada, sendikal hak ve özgürlüklerin önündeki engellerin kaldırılmasının yıllardır beklendiği belirtilirken, "Ancak 1 Mayıs kutlamalarının Taksim'de yapılması konusunda ısrar etmenin kimseye faydası olmayacağı, tüm kesimlerin toplumu gerginliğe sevk edecek tutum ve davranışlardan kaçınması gerektiği inancındayız. 1 Mayıs Türkiye'nin dört bir köşesinde kutlanabilmelidir" denildi. Türk-İş Başkanı Mustafa Kumlu da, Taksim konusunda yine ısrarcı olmakla birlikte esas amaçlarının 1 Mayıs'ın tatil ilan edilmesi olduğunu söyledi.

XS
SM
MD
LG