Erişilebilirlik

7 Nisan Amerikan Basınından Özetler


Christian Science Monitor,Obama’nın, Türkiye’yi Amerika’nın müttefikleri arasında öncelikli bir konuma getirdiğini yazıyor. Gazete, ilişkilerin gelişmesinin iki ülkeye sağlayacağı faydaları şöyle sıralıyor:

“Türkiye dinlerin, petrolün ve siyasi çıkarların tektonik katmanlar gibi çarpıştığı bir geçiş noktasında yer alıyor. Bir ayağı Avrupa’ya dokunurken, diğer ayağı Kafkasya, İran, Irak ve Suriye’ye uzanıyor. Demokratik yapısı, ekonomik gücü ve İslami hassasiyeti ile Amerika’nın bölgedeki çatışmaları yapıcı biçimde çözme çabasına yardımcı olacak ideal bir konumda. Aynı şekilde Amerika’nın da Türkiye’de vereceği destek büyük önem taşıyor. Obama, Kuzey Irak’tan Türkiye’ye saldıran Kürt teröristlerle mücadelede Amerika’nın desteğini artırma sözü verince milletvekillerinden büyük alkış aldı. Obama aynı şekilde, geleneksel olarak Hıristiyan ülkelerin oluşturduğu Avrupa Birliği’ni Müslüman Türkiye’nin üyeliğini kabul etmesi konusunda teşvik edebilir.”

New York Times, Türkiye’yi Obama’nın İslam dünyasına seslenmesi açısından ideal bir başlangıç noktası olarak tanımlıyor. Ancak Sabrina Tavernise imzalı haberde, İslami kimliğin Türkiye’de çatışmalara neden olduğu da kaydediliyor:

“Türkiye kısa bir süre öncesine kadar dini kimliğini fazla öne çıkartmayan bir ülkeydi. İslam dünyasıyla ilişkilerinden çok Avrupalı kimliğine vurgu yapardı. Ancak, dini inancı önemseyen yeni bir ekonomik ve siyasi elitin yükselmesiyle birlikte bu durum değişti. Bu elit, başbakan Erdoğan’ı iktidara taşıdı. İki grup arasında amansız bir mücadele başladı. Obama, Mecliste yaptığı konuşmada hem İslamiyet ile kişisel ilişkisine değinerek, hem de Türkiye’nin güçlü ve laik demokratik yapısına vurgu yaparak, her iki tarafı da tatmin etmiş görünüyor.”

Washington Post da Obama’nın Türkiye’den bütün İslam dünyasına seslendiğini belirtiyor. Haberde, Obama’nın bu konuda Bush’tan daha inandırıcı olduğu görüşünde:

“Obama’nın Meclis’teki konuşması daha çok Türk-Amerikan ilişkilerine odaklanmıştı. Ancak Obama bu konuşmayı Müslümanlara seslenmek açısından bir fırsat olarak değerlendirdi ve katı ideolojik kalıplarla değil, pratik bir anlayışla hareket edeceği mesajını verdi. Seçim kampanyasındaki vaadinin aksine, 1915 yılında Ermenilerin Osmanlı İmparatorluğu tarafından kitlesel biçimde öldürülmesini soykırım olarak tanımlamaktan kaçındı. Türkiye ile ilişkilerin sadece terörle mücadele ile sınırlı kalmayacağı vaadinde bulundu. Obama, Türkler açısından hassas olan konularda ev sahipleriyle bir gerginlik yaratmamayı başardı.”

Los Angeles Times gazetesi Obama’nın 1915 olayları için soykırım ifadesini kullanmaktan kaçınmasını öne çıkartıyor. Haberde, şu görüşlere yer veriliyor:

“20. Yüzyılın başında Ermenilerin Osmanlı Türkler tarafından toplu olarak öldürülmesini soykırım olarak tanımlayan Obama, bu konudaki görüşlerinin değişmediğini söyledi. Ancak, Türkiye’debu ifadeyi tekrarlamaktan kaçındı. Bunun yerine Türkiye ile Ermenistan arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi gerektiğini vurguladı. Obama bu tavrıyla, Amerika’nın Afganistan’da, Irak’ta ve başka bölgelerde desteğine ihtiyaç duyduğu Türkiye’yi kızdırmamış oldu. Aynı zamanda Ermeni kökenli Amerikalı destekçilerinin de tepkisinden kurtulmuş oldu.”

XS
SM
MD
LG