Erişilebilirlik

Otizm ile Kızamık Aşısı Arasında Bağ Olmadığı Açıklandı


Çocuklarının bazı aşılar yüzünden otistik olduğunu söyleyen bazı ebeveynler, Washington’daki bir mahkemenin aldığı kararla yıkıldı. Konuya bakan mahkeme yargıcı, üç ailenin bu konudaki iddialarını reddetti. Kararda ailelerin yanlış “araştırma” kurbanı oldukları belirtiliyor ve iddialarının geçersiz olduğu vurgulanıyor.

Angela ve Rolf Hazlehurst’un 9 yaşındaki oğulları otistik. Çift, oğulları William’ın kızamık, kızamıkçık ve kabakulak aşılarını olduktan sonra otizm geliştirdiğini iddia ediyor. Theresa ve Michael Cedillo çiftinin de şikayeti aynı. Ancak Washington’da bir mahkeme aşı ve otizm arasında ilişki olduğunu gösteren kanıtları yetersiz buldu. Hazelhurst mahkeme kararının kendileri için bir geri adım olduğunu ancak bunun mücadeleden vazgeçmelerine yetmeyeceğini belirtiyor.

Otizm kişinin iletişim kurma yeteneğini etkileyen bir beyin rahatsızlığı. Amerika’da her 150 çocuktan biri otistik. Yaklaşık 5 bin aile çocuklarının aşı olduktan sonra otizm geliştirdiğini söylüyor ve hükümetten tazminat istiyor. Vanderbilt Üniversitesi’nden Doktor Bill Shaffner mahkeme kararının anne-babaları ikna etmesi gerektiğini söylüyor. Bazı davacılarsa başka aşılardan ve bu aşıların içerdiği maddelerden şikayetçi oldu. Bir tüketici derneğinin başkanı olan Barbara Loe Fisher bu konuda daha fazla araştırma yapılması gerektiğini söylüyor. Fisher, “Bazı kişiler aynı aşıları olup sorun yaşamayabilir. Bazıları ölebilir ya da kronik rahatsızlıklar içeren sorunlarla karşılaşabilir,” diyor.

Aşı ve otizm arasında bağ olduğunu duyan birçok Amerikalı anne-baba, çocuklarına kızamık aşısı yaptırmaktan korkuyor. 2008 yılının ilk yarısında yüzden fazla kızamık vakasına rastlandı. Hastaların çoğu aşı olmamıştı. George Washington Üniversitesi’nden Doktor Peter Hotez aşıların hayat kurtardığını söylüyor. Hotez, “Bu aşıları neden kullandığımızı unutmayalım. Bu aşıları kızamık, su çiçeği, boğmaca, tetanoz gibi hastalıklara karşı korunmak için kullanıyoruz. Bunlar dünyada çocukların hayatını tehdit eden bir numaralı hastalıklar,” diye konuşuyor. Amerikan hükümeti bilimadamları aşıların otizme yol açmadığını kanıtlamayı ve anne babaları çocuklarına aşı yaptırma konusunda ikna etmeyi umuyor.

XS
SM
MD
LG