Erişilebilirlik

3 Nisan Amerikan Basınından Özetler


Washington Times, Türkiye ile Ermenistan'ın tarihi bir anlaşmanın eşiğinde olduğunu duyuruyor. Gazetenin haberine göre, iki ülke arasında bir anlaşma çok yakında imzalanmak üzere:

"Uluslararası Kriz Grubu Türkiye direktörü Hugh Pope'un verdiği bilgiye göre, iki yıldır süren gizli görüşmeler bir anlaşmayla sonuçlanma noktasında. Anlaşma, 1993 yılından bu yana kapalı olan sınırın açılmasını, diplomatik ilişkiler kurulmasını, vergi konusundan kamu sağlığına ve Ermenilerin soykırım olarak adlandırdığı tarihi olayların araştırılmasına kadar bir dizi konuda faaliyet gösterecek hükümetler arası bir komisyon kurulmasını öngörüyor. Türkiye'nin ayrıca Dağlık Karabağ sorununun çözümü için bir yol haritası da sunması bekleniyor. Üst düzey bir Türk diplomat çok ciddi görüşmeler olduğunu doğruladı. Ermeni ve Amerikalı diplomatlar ise yorum yapmaktan kaçındı."

New York Times G-20 zirvesinin beklentileri karşılamadığı yorumunda bulunuyor. Gazete, özellikle ekonomiyi canlandıracak teşvikler konusunda zirvenin istenen sonucu doğurmadığını vurguluyor:

"Bütün dünyada tüketim harcamaları ve yatırımlar gerilerken, sadece zengin ülkeler yapılması gerekenler için yeterli kaynaklara sahip. Başkan Obama, haklı olarak Avrupalıları, küresel ekonominin düzelmesi için sadece Amerika'nın yapacağı harcamalara güvenemeyecekleri konusunda uyardı. Ancak görünen o ki, bu konuda bir çatışmaya girmenin yıkıcı olacağına karar verdi. Ne var ki, bütün veriler küresel ekonominin küçülmeye devam edeceğini gösteriyor. Ve işler böyle giderse, Obama'nın yakın bir gelecekte bu çatışmaya girmesi gerekecek."

Washington Post da G-20 zirvesinde önemli kararlar alındığını belirtiyor. Ancak gazete, özellikle mali teşvikler konusunda ortak bir karar çıkmamasını, büyük bir fırsatın kaçırılması olarak görüyor:

"Liderlerin ekonomik büyüme açısından en fazla önem taşıyan konuları belirsiz bırakması büyük bir talihsizliktir. Bütün ülkeler batık kredileri nasıl temizleyeceklerini düşünürken, bankaların bilançolarının temizlenmesi ve kredi musluklarının açılması konusunda yapılacak tartışmalar elbette büyük önem taşıyor. Ve mali teşvikler konusunda somut kararlar alınmasa da, küresel ekonominin daha da daralması durumunda harcamaları artırma kararı bir ilerleme sayılabilir. Ancak bir sonraki krizin çıkmasını önlemeye yönelik kararlar ve vergi kaçakçılığının önlenmesine yönelik önlemler ne kadar önemli olsa da, bugünün acil sorunlarını çözmeye yetmiyor."

USA Today, Kuzey Kore'nin uzaya fırlatmayı düşündüğü füzeyle ilgili en büyük tehlikenin aşırı tepki göstermek olacağına işaret ediyor. Gazete, bu nedenle Obama yönetiminin Pyongyang'a gösterdiği temkinli tepkiyi destekliyor:

"Kuzey Kore ile varılan anlaşma gereğince, Pyongyang nükleer programından vazgeçecek, buna karşılık gıda ve elektrik alacak, teröre destek veren ülkeler listesinden çıkarılacaktır. Kuzey Kore lideri Kim Jong il, yardımları almakla birlikte, şimdi verdiği sözden dönmeye çalışıyor. Amacı, askıya alınan görüşmeler sonunda daha fazla taviz koparmak. Kim, geçmişte de elinde güçlü bir silah tutan bir çılgın gibi davranarak bazı tavizler koparmayı başarmıştı. Geçmiş örnekler, Kim'in bu tür tavırlarına aşırı tepki göstermemenin en doğru yöntem olduğunu kanıtlıyor. Ancak Kim, Amerika'ya veya müttefiklerine saldırırsa, yönetiminin yok olacağını da anlamalıdır."

XS
SM
MD
LG