Erişilebilirlik

Türkiye Obama'nın Ziyaretine Hazırlanıyor


Türkiye, Amerikan Başkanı Barack Obama'nın 6-7 Nisan'da yapması planlanan ziyaretini büyük bir heyecanla bekliyor. Obama, Türkiye'yi ziyaret eden 5'nci Amerikan Başkanı olacak. Eski Başkanlardan Bill Clinton'ın 1999'da yaptığı ziyaretin ardından Obama'nın bu ziyareti de zamanlama açısından büyük önem taşıyor.

Obama İlk 100 Gününü Doldurmadan Türkiye'ye Gidiyor

Amerika'da başkanların yaptıklarını değerlendirmek için ilk 100 günlük görev sürelerinde yaptıkları önemli bir ölçüt olarak görülüyor. Bir başka deyişle bu dönemde yaptıklarının gelecekteki politikasının ilk işaretlerini verdiğine inanılıyor. Amerika'nın Irak'tan asker çekeceğini açıkladığı, Afganistan'a ek asker göndermeyi planladığı ve en önemlisi Ermenilerin Obama'nın açıklamalarını merakla beklediği 24 Nisan öncesi yapılacak olan bu ziyaret Amerika'nın Türkiye'ye verdiği önemin önemli bir işareti olarak yorumlanıyor.

Obama, Amerika'nın İmajını Düzeltebilecek mi?

Barack Obama'nın Ankara ve İstanbul'u kapsayan gezisi içerisinde bir de gençlerle yapacağı yuvarlak masa toplantısı var. Bu, Amerika'nın yeni politikasının yani diğerlerini "dinleme" politikasının sadece bir parçası. Daha önce de internette gençlerin sorularını yanıtlayan Obama'nın Türkiye ziyaretinde de böyle bir toplantının planlanıyor olması Amerika'nın eski Başkan Bush döneminde zedelenen imajını düzeltmek için gösterdiği çabayı ortaya koyuyor. Kamuoyu yoklamaları, Obama'nın Amerika'da olduğu kadar dünyanın diğer ülkelerinde de daha çok sevilen bir başkan olduğunu ve şu ana kadar uyguladığı politikalarının geniş çapta onaylandığını gösteriyor. Obama'nın Türkiye ziyaretinin Amerika'ya yönelik olumsuz duyguları belli oranda azaltması umudu hakim.

Obama'yı bekleyen Türkiye'de yapılan son hazırlıkları, Obama'nın programını ve ziyarette gündeme gelebilecek konuları ziyareti izlemek üzere Türkiye'ye giden Amerika'nın Sesi muhabirlerinden Barış Ornarlı ile değerlendirdik. Röportajı sağ üst köşedeki bağlantıya tıklayarak dinleyebilirsiniz.

XS
SM
MD
LG