Erişilebilirlik

2 Nisan Amerikan Basınından Özetler


Obama-Medvedev görüşmesini değerlendiren Washington Post Amerika-Rusya ilişkilerinde yeni bir dönem başladığını belirtiyor. Gazete, Obama’nın Bush’tan farklı olarak Rus liderlerle kişisel ilişki kurmak yerine somut çıkarları öne çıkarttığını vurguluyor:

"Obama nükleer silahların denetimi için yeni bir anlaşma imzalanması konusunu gündeme getirdi, İran ve terörle mücadele konularında Moskova’dan işbirliği istedi. Ancak Obama’nın, bu konularda işbirliğinin, Rus otokrasisine ya da Rusya’nın yeni emperyalizmine göz yummak anlamına gelmeyeceğini de açıkça vurgulaması gerekir. Kremlin bu politikalarında ısrar ettiği sürece, küresel sorunlarda Amerika’nın ortağı olma düşüncesi, bir fantezi olmaktan ileri gitmeyecektir."

Christian Science Monitor Obama’nın serbest ticareti savunurken korumacı politikalar uygulamasını eleştiriyor. Gazete, Amerika gümrük duvarlarını yükseltirken, Obama’nın G-20 zirvesinde serbest ticaret çağrısı yapmasının inandırıcı olmayacağına işaret ediyor:

"Geçen Kasım ayında yapılan G-20 zirvesinde korumacı anlayışla mücadele kararı alınmıştı. Ancak Dünya Bankası’na göre, o günden bu yana 20 ülkeden 17’si ticareti kısıtlayan kurallar getirdi. Yine Dünya Bankası verilerine göre, bu yıl küresel ticaret hacmi % 6,1 oranında azalacak. Bunun dünya ekonomisinde % 1’lik bir daralmaya neden olacağı tahmin ediliyor. Eski bir sendika lideri olan Brezilya devlet başkanı, küresel krizin çözümünün, ticaretin daha da serbestleşmesi olduğunu söyledi. Aslında bu açıklama, dünyanın en büyük pazarı olan Amerika’nın, diğer ülkelerin mallarına kapılarını kapatmaması umudunu yansıtıyor. Umudun başkanı olarak seçilen Obama, hayal kırıklığı yaratmamalıdır."

USA Today bankaların ellerindeki batık kredileri, değerinin çok üstünde satmaya çalıştığını yazıyor. Gazete bankaları, ellerindeki değersiz kağıtları altına dönüştürmeye çalışmakla suçluyor:

"Aylardır süren lobi faaliyetlerinin sonunda bankacılık sektörü, elindeki çoğu batık olan kredileri, şu anki piyasa değerinin çok üstünde rakamlarla muhasebe kayıtlarına geçirme savaşını kazanmak üzere. Belki muhasebe standartlarının böylesine yumuşatılması, bankaların kağıt üzerinde değer kazanmasına yol açabilir. Ancak yatırımcılar ve bu uygulamaya göz yuman kurumlar bundan zarar görecektir. Eğer bankalar ellerindeki kredilerin değerinin altında olduğunu düşünüyorlarsa, bunu kamuoyuna açıkça ifade etsinler ve ellerindeki kredilerin gerçek değerine yatırımcılar karar versin."

Boston Globe Amerika’nın Meksika’da uyuşturucu çetelerine karşı yürütülen mücadeleye yeterince destek vermediği görüşünde. Gazete, Amerikalı yetkilileri özellikle silah kaçakçılığı ve kara para aklanmasına karşı daha etkili önlemler almaya çağırıyor:

"Silah ve uyuşturucu kaçakçılığı birbirinden ayrı düşünülemez. Ve bu kaçakçılık türleri hem Amerika hem de Meksika için bir tehdit oluşturuyor. Amerika, istihbarat paylaşımına daha fazla ağırlık vermelidir. Uyuşturucu çetelerine karşı yürütülen mücadele sadece sınırdaki önlemlerle kazanılamaz. Amerika’nın uyuşturucu talebini azaltması, Meksika’nın istikrarı açısından hayati bir önem taşıyor. Obama yönetimi, elindeki bütün olanakları devreye sokmalıdır. Böylesine zor bir dönemde güney komşusunu yalnız bırakmamalıdır."

XS
SM
MD
LG