Erişilebilirlik

G-20 Zirvesi Anlaşmayla Sonuçlandı


İngiltere Başbakanı Gordon Brown, G-20 liderlerinin dünyayı krizden çıkarma, işsizliği önleme ve mali piyasaları daha sıkı denetlemeyiamaçlayan bir program üzerinde anlaştıklarını açıkladı.

Brown, Londra zirvesi sonunda yaptığı açıklamada, 20’ler Grubu’nun uluslararası ekonomiye 1 trilyon dolar katkıda bulunma kararı aldıklarını da söyledi.

Bu paranın büyük bölümü küresel ekonomik krizden en çok etkilenen ülkelere yardım için Uluslararası Para Fonu’na gidecek. Diğer fonlar ise Başbakan Brown’un ekonomik büyümenin motoru olarak tanımladığı küresel ticaretin arttırılmasında kullanılacak.

Liderler bankaları, riskli yatırım fonlarını, kredi notu veren kuruluşları ve yöneticilere ödenen ikramiyeleri daha sıkı denetleme sözü de verdi. Liderler ayrıcazenginlere vergi cenneti sağlayan ülkelere karşı önlem almayı da kararlaştırdı.

20’ler grubu, Amerika, İngiltere, Almanya, Fransa Rusya ve Çin’in yanı sıra;Arjantin, Avustralya, Brezilya, Kanada, Hindistan, Endonezya, İtalya, Japonya, Meksika, Suudi Arabistan, Güney Kore, Güney Afrika,Türkiye ve Avrupa Birliği’nden oluşuyor.

XS
SM
MD
LG