Erişilebilirlik

Amerika - Rusya İlişkilerinde Yeni Dönem


Başkan Barack Obama ve Rusya devlet başkanı Dimitri Medvedev, uzun menzilli füzeleri sınırlayacak anlaşmayla ilgili görüşmeleri yeniden başlatma kararı aldı.

Londra’da, G-20 zirvesi öncesi görüşen Obama ve Medvedev, uluslararası güvenliği arttırma,küresel krizle mücadele ve diğer sorunları çözmede işbirliği yapma sözü verdi. Obama, Temmuz ayında Rusya’yı ziyaret edeceğini de açıkladı.

Obama, nükleer silahlar konusunda yapıcı bir diyalaog başlattıklarını söylerken Medvedev,ilişkilerin son yıllarda yanlış yöne gittiğini ancak iki ülkenin görüşayrılıklarına rağmen bir çok konuda işbirliği yapabileceklerini belirtti.

İki başkan yaptıkları ortak açıklamada” Biz, Amerika ve Rusya liderleri olarak Soğuk Savaş anlayışının ötesine geçerek ilişkilerdeyeni bir sayfa açmaya kararlıyız” dedi.

Obama ve Medvedev, İran’ı Uluslararası Atom Enerji dairesiyleişbirrliği yapmaya ve nükleer programının barışcı olduğunu kanıtlamaya çağırdı.

İki başkan, İran’ınnükleer enerji üretme hakkı bulunduğunu ancak Tahran’ın nükleer programının barışcı olduğu konusunda uluslararası topluluğa güven vermesi gerektiğini söyledi.

XS
SM
MD
LG