Erişilebilirlik

31 Mart Amerikan Basınından Özetler


Washington Post, Başkan Obama’nın otomotiv firmalarına yönelik ültimatomunu inandırıcı, net ve gerekli buluyor, Obama’nın firmalara verdiği ek süreyi, son şans olarak görüyor ve şöyle diyor:

"Obama’nın işçilerden daha fazla fedakarlık istememesi, önemli. Ayrıca mahkeme gözetiminde iflasa gidilmesi seçeneğini de göz ardı etmemekle doğru bir iş yaptı. Şimdi ilgili bütün taraflar firmaların yaşaması ve mümkün olduğunca az insanın işsiz kalması için zor tercihlerde bulunarak birlikte çalışmalı. Yönetimin işi çok zor. Bir yandan General Motors’un yeni patronlarının piyasa kurallarına uygun adımlar atmasının önünde engel oluşturmaması, diğer yandan da varolması, vergi mükelleflerinin ödediği paraya bağlı olan bir firmayı başıboş bırakmaması gerekiyor."

Boston Globe da Obama’nın otomotiv firmalarıyla ilgili kararını dengeli ve doğru buluyor ve şunları yazıyor:

"Kötü yöneticileri ödüllendirmek pahasına da olsa, durgunluk döneminin tam ortasında, iki otomotiv şirketinin iflasını önlemeye çalışmak, büyük önem taşıyor. Obama, GM ve Chrysler’in sunduğu planları reddederek, sabrın da bir sınırı olduğunu gösterdi. Her iki firma da çok uzun süredir rekabete ve enerji sektöründeki değişime uyum sağlamaya direniyor. Şimdi GM ve Chrysler’in bir an önce bu anlayışı değiştirebileceklerini göstermeleri gerekiyor."

Los Angeles Times gazetesi, Obama’nın Afganistan’da hedefi daraltıp ittifakları genişletme politikasına destek veriyor:

"Obama, bölgesel ve pragmatik bir plan ortaya koydu. Bu plan, Amerika’nın El Kaide’yi tek başına ve sadece askeri yöntemlerle yenemeyeceğini kabullenen bir plan. Ancak Obama’nın başarı kıstaslarını ve çekilme planını açıklamasını bekliyoruz. Artık Afganistan, Obama’nın savaşı haline geldi. Umarız, Afganistan Obama’nın Vietnam’ı olmaz."Washington Post

Washington Post, İsrail’de Benyamin Netanyahu’nun kurduğu yeni hükümetin, Filistin devletinin kurulması ve İran’la diyalog konularında Washington’dan farklı düşündüğünü yazıyor ve şöyle diyor:

"Obama yönetimi, İsrail’in, İran’ın nükleer tesislerine kendi başına bir saldırı düzenlemesini önleyebilir. Ayrıca yeni hükümete Gazze’yle barış konusunda baskı yaparak Hamas’ın yeni provokasyonlara kalkışmasının önüne geçebilir. Asıl mesele ise, son yıllarda Amerika’nın bölgedeki en önemli politikası haline gelen Filistin devletinin kurulması konusunda. Filistinlilerin zayıf ve bölünmüş olması nedeniyle, Obama yönetimi, Netanyahu’nun politikalarına ister istemez göz yummak durumunda kalabilir ve İsrail-Suriye görüşmelerine odaklanabilir."
XS
SM
MD
LG