Erişilebilirlik

Amerika’da Ucuz Kiralık Evler İçin Kuyruk


Amerika Başkanı Barack Obama eyelet temsilcileriyle yaptığı görüşmede 787 milyar dolarlık ekonomik teşvik paketinden paylarına düşeni nasıl harcamaları gerektiğini anlattı. Birçok Amerikalı bu paranın yeni iş alanları yaratılması ve mali zorlukların aşılmasında kullanılmasını istiyor. Ekonomik krizin ilk patlak verdiği emlak piyasasındaki güçlüklerse devam ediyor. Uzmanlar artık halkın gücünün ancak ucuz kiralık evlere yetebildiğini söylüyor.

Ucuz ev kiralamak isteyen Amerikalılar artık uzun kuyruklar oluşturuyor. Evlerin ucuza kiraya verildiği bir sitenin önündeki kuyruk sokağın köşesine kadar uzanıyor. Jessica Burnett de gece boyu bebeğiyle kuyrukta beklemiş. Burnett, “Burası bu bölgedeki tek ucuzlatılmış site. Dün gece 9’dan beri bekliyorum. Umarım bir daire de bana düşer,” diyor.

Sırada beklemek daire kiralamaya yetmiyor. Ucuz evde oturmak için gerekli özelliklere sahip kişileri bekleme listesine kaydetmek için ayrı bir kuyruk var. Site yöneticisi 460 daireden hiçbirinin boş olmadığını söylüyor. Marina Iraheta ve erkek kardeşi işsiz. Babalarıyla birlikte yaşıyorlar. Tutacakları dairenin kirası babalarının gelirine göre belirlenecek. Harvie Dukes da 74 yaşındaki annesinin oturduğu yere yakın bir yerde ev tutmak istiyor. Amerika’nın ekonomik krizden geçtiği bir dönemde kent merkezlerinde durum böyle.

Başkan Obama geçtiğimiz günlerde 50 eyaletten temsilciyle 787 milyar dolarlık paketin nasıl harcanacağı konusunda bir toplantı yaptı. Plan ucuz ev sitelerinin inşası ve modernizasyonuna da para ayrılmasını öngörüyor. Obama toplantıda “Ekonomik büyümeyi arttırmak ve iş imkanı yaratmak için halkın cebinden çıkan bu değerli parayla çok yararlı işler çıkaracağınıza inanıyorum. Ancak çok çalışmamız gerekecek. Harcanan her kuruşun doğru yere gittiğinden emin olmalıyız,” şeklinde konuştu.

XS
SM
MD
LG