Erişilebilirlik

Kongre Üyelerinden Türk ve Ermeni Cumhurbaşkanlarına Mektup


Amerikan Temsilciler Meclisi’nin önde gelen dört Demokrat Partili üyesi, Türk ve Ermenistan cumhurbaşkanlarına, iki ülke arasındaki yakınlaşma çabalarına destek veren birer mektup gönderdi.

Abdullah Gül ve Serj Serkisyan’a gönderilen mektuplarda, Temsilciler Meclisi Dışişleri Komisyonu ve Avrupa Alt Komisyonu Başkanı Robert Wexler, Silahlı Kuvvetler Komisyonu Başkanı Ike Skelton, Ödenekler Komisyonu’na bağlı Savunma Alt Komisyonu’nun Başkanı John Murtha ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Komisyonu Eşbaşkanı Alcee Hastings’in imzaları bulunuyor. Dört milletvekili, mektupta Türkiye ve Ermenistan arasında bir süre önce başlatılan ilişkilerin normalleştirilmesi sürecine destek veriyor.

Florida Milletvekili Robert Wexler mektupla ilgili olarak “Amerika ve uluslararası toplumun Türkiye ve Ermenistan arasında ilişkileri normalleştirme ve Kafkaslar bölgesinde olumlu bir dinamik yaratma yönünde devam eden çabalarına destek verilmesinin hayati önem taşıdığını söyledi. Wexler, Türkiye ve Ermenistan’ın aralarındaki görüş ayrılıklarını gidererek, işbirliğini artırma ve diplomatik ilişki kurmak amacıyla sağlam temeller atmalarının iki ülkenin yanı sıra Amerika’nın da çıkarlarına uygun olduğunu vurguladı.

XS
SM
MD
LG