Erişilebilirlik

Uzmanlar Obama'nın İlk Gezisini Yorumluyor


Başkan Barack Obama göreve geldiğinden bu yana ilk denizaşırı seyahati için İngiltere’ye gidiyor. Obama Londra’da G-20 zirvesine, ardından NATO zirvesine katılacak.

Barack Obama ülkesini ilk kez resmi olarak dünya sahnesinde temsil edecek. Obama, 8 günde 5 ülkeye gidecek; 3 zirveye katılacak, birçok ikili görüşme yürütecek, silahlanmayla ilgili önemli bir konuşma yapacak ve gençlerle internette buluşacak. Obama ilk durağı olan Londra’da G-20 ülkelerinin önderliğinde düzenlenen uluslararası ekonomik kriz zirvesine katılacak. Dünyanın önde gelen ekonomileri ve gelişmekte olan ülkeler harekete geçilmesi gerektiği konusunda hemfikir. Ancak hükümet harcamaları ve mali sistemde gerçekleştirilecek reformlar konusunda farklı görüşler var.

Başkan Obama tıpkı Amerikan ekonomisini kurtarmak için yaptığı gibi hükümetlerin daha fazla harcama yapması gerektiğini savunuyor. Ancak Beyaz Saray Sözcüsü Robert Gibbs başkanın belirli harcama hedefleri dayatmaya çalışmayacağını söyledi. Gibss, "Başkan Londra’ya liderlik etmenin yanı sıra diğerlerini dinlemek için de gidiyor," dedi.

Washington’daki Stratejik ve Uluslararası Araştırmalar Merkezi uzmanı Reginald Dale, Başkan’ın Amerika’nın liderlik edeceği yönünde verdiği sözü Londra’da yerine getirebileceği görüşünde. Dale'e göre Obama Amerika’nın dünya liderliğini yeniden kazanmasını istiyorsa bu gezi gümüş tepside sunulan bir fırsat ve bu nedenle akıllı davranıp fırsatı kaçırmamalı.

Obama Londra’da Rusya, Çin, Hindistan, Suudia Arabistan ve Güney Kore liderleriyle de ikili görüşmeler yapacak. Amerika’yla Rusya arasındaki gerginliği azaltmak istediğini söyleyen Başkan Obama, bu çerçevede Rusya Cumhurbaşkanı Dimitri Medvedev’le NATO zirvesinden önce ikili bir görüşme gerçekleştirecek. NATO zirvesinde ağırlıklı konu Afganistan olacak. Zirvede Avrupalılar’ın, Obama’ya verdikleri destekle Afganistan’a ek asker göndermek konusundaki isteksizlikleri açısından bir ikilem yaşaması mümkün.

Amerikan Alman Marshall Fonu Dış Politika Direktörü John Glenn Obama yönetiminin Avrupalılardan daha fazla askeri eğitim personeli ve sivil destek isteyeceğini düşünüyor. Glenn şöyle konuşuyor: "Avrupalılar tehlikeli olduğu için Afganistan’a daha fazla asker göndermek istemiyorlar. Ancak savaş dışı görevler için personel gönderme konusunda istekli olduklarını gösteren işaretler var. Bence Obama yönetimi bu konunun üzerine gitmeli."

Obama silahların yayılmasını önleme konusundaki konuşmasını NATO zirvesinde değil, Avrupa Birliği dönem başkanlığını yürüten ve NATO’nun son üyelerinden olan Çek Cumhuriyeti’nde yapacak. Başkan, Avrupa Birliği liderleri ve Çek liderlerle görüşmek üzere Prag’a davet edildi. Obama’nın Prag’da Amerika’nın Avrupa’ya füze savunma sistemi yerleştirme planlarını da dile getirmesi bekleniyor. Obama yönetiminin şu anda gözden geçirdiği plan çerçevesinde Çek Cumhuriyeti ve Polonya’ya bu sistemin yerleştirilmesi öngörülüyor.

Obama’nın son durağı ise Türkiye olacak. Obama Türkiye’deyken gençlerle diyalog kurma yolları arayacak. Yardımcıları Obama’nın bir bölümü İnternet’ten yayınlanacak bir toplantıda gençlerin sorularını yanıtlayacağını söylüyor.

XS
SM
MD
LG