Erişilebilirlik

Maliye Bakanı Geithner'dan Uyarı


Maliye Bakanı Timothy Geithner Amerika’nın ayağını yorganına göre uzatması gerektiğini söyledi. Bakan finans kriziyle derin ekonomik durgunluktan kurtulmanın kolay olmayacağını belirtmekle birlikte, uzun dönemde yararlı olabileceğini kaydetti. Geithner sıkıntıların Amerika’yı, aşırı tüketim ve büyük borçlanmadan vaz geçirip, kaynakları oranında harcamaya zorlaması halinde, faydalı olacağını belirtti.

Son aylarda ekonominin çeşitli kesimlerinden gelen istatistiklerin kötü olmasına karşılık, son günlerde konut ve diğer bazı sektörlerden gelen haberler, az da olsa umut yarattı.

Bazı büyük şirketlerin olumlu kar açıklamaları, Obama yönetiminin finans sisteminden reform çalışmalarıyla birleşerek, Amerikan ve dünya borsalarının yükselmesini sağladı.

Maliye Bakanı Timothy Geithner bu gelişmeyi memnuniyetle karşılamakla birlikte, hızlı bir ekonomik canlanma beklentisine karşı uyarıda bulundu.

"Bunlar cesaret verici gelişmeler. Fakat bu ekonomik çöküntüye girmemizin uzun süre aldığını unutmamak gerekir. Bu durumdan çıkış da uzun zamanımızı alacaktır. Kaydedilecek ilerleme eşit ve düzenli olmayabilir."

Maliye Bakanı bir başka televizyon programında ise, finans sektöründeki çöküntü ve ekonomi sıkıntıların acıya sebep olmakla birlikte bir takım olumlu etkiler yaratabileceğine işaret etti.

"Bir süredir devam eden aşırılıkların törpülenmesi gerekiyor. İnsanlara bütçeleri dahilinde yaşamaları, aşırı borçtan kaçınmaları veya finans dünyasında yeni düzenlemelere olan ihtiyacı hatırlatmak için bir krizin patlamasını beklememeliydik. Bu noktayı hatırlatmak için bu kadar büyük bir krize girmemeliydik. Fakat bundan daha güçlü olarak çıkacağız. Bu krizden çıktıktan sonra, insanlar ne kadar çok para kazandıkları değil ne yaptıkları ve kazandıklarıyla sağladıkları başarılar önemli hale gelecektir. Bu da Amerika’yı güçlü kılacak."

Bir çok ekonomist yıllarca Amerikalıların çok harcayıp az tasarruf ettiğini, çok lüks yaşamaya çalışarak aşırı borçlandığına dikkati çekiyordu. Bazıları, hükümetlerin yoksulları ev sahibi olmaya teşvik etmesinin bankaların sorumsuzca kredi açmasıyla birleşerek sorumsuz davranışları körüklediğine işaret ediyor.

Maliye bakanı sağlam finans uygulamaları ve borçlanmanın azaltılmasıyla sağlam bir ekonomik canlanma beklediğini söyledi.

Ancak Cumhuriyetçiler Obama yönetiminin devlet harcamalarını aşırı boyutlara yükselterek, ekonomik canlanmayı destekler bir biçimde davranmadığını söylüyor. Başkan Obama’nın dört yılda bütçe açığını yarıya düşürmeyi vaad etmesine rağmen, sunduğu bütçe tasarısı, ülkenin dış borcunu iki katına çıkartabilecek.

Obama’nın seçimde yenilgiye uğrattığı Cumhuriyetçi partili Senatör John McCain şöyle konuştu:

"Harcamalarımızı kontrol altına almamız gerekiyor. Hiçbir ülke bu şekilde harcama yaparak parasının değerini sarsmadan bundan kurtulamaz. Enflasyonun, işsizliğin ve vergilerin yüksek olduğu 70’li 80’li yıllara geri dönmekten kurtulamayız."

Buna karşılık Maliye Bakanı Timothy Geithner şu andaki gerçek tehlikenin, hükümetin ekonomik krize karşı aşırı değil yetersiz önlemleri almasından kaynaklanacağını belirtiyor. Bakan serbest piyasa ekonomisinin dünya finans krizini tek başına çözemeyeceğini de kaydetti.

XS
SM
MD
LG