Erişilebilirlik

Humanoid'ler Üzerine Çalışan Türk Bilimadamı


Humanoid, hem insan hareketlerini taklit edebilecek hem de insan gibi düşünüp karar verebilecek mekanik bir sistem. Bilimadamları, bugüne kadar insanların mekanik hareketlerini kopyalayan robotlar yapmayı başardı, ancak insan gibi düşünüp karar alabilen gelişmiş robotları bugün hala ancak bilim-kurgu filmlerinde görebiliyoruz.

Florida Uluslararası Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü öğretim üyelerinden Prof. Dr. Sabri Tosunoğlu da çalışmalarıyla sofistike robotları adım adım gerçeğe dönüştürmeye çalışan bilim adamlarından biri. “Biz buna adım adım ilerliyoruz. Son derece basit bir kolla başladık, şimdi sorunu karmaşık hale getirerek çözime adım adım yaklaşıyoruz,” diyen Tosunoğlu, gerçek bir humanoid’in 30 yılda, belki daha da yakın bir sürede üretilebileceğini söylüyor. Bu süreç içinde robotlar üzerinde yapılan çalışmalar ise insan hayatını kolaylaştırmaya devam edecek. Tosunoğlu, bugün fabrikalardan çocuk oyuncaklarına kadar birçok alanda kullanılan robotların önümüzdeki yıllarda bakıcılık gibi sosyal hizmetleri de üstlenebileceğini vurguluyor. Robotlara şu anda en fazla ilgiyi gösteren ise savunma sektörü.

Sabri Tosunoğlu, “Bu robotik çalışmalar genelde askeri alandan destekleniyor. Amaç can kaybını en aza indirmek” diyor. Robocup, robot playerProfesör Tosunoğlu ve öğrencileri de çalışmalarında savunma ağırlıklı obotlara öncelik veriyor. Öğrencilerinden Marcel Milanes şöyle konuşuyor: “Projemde bu robotların savaş alanlarında veya doğal felaket bölgelerinde nasıl hayat kurtarabileceği konusu üzerinde yoğunlaştım. Geliştirdiğim robot, yaralı sivil veya askerlerin kurtarılmasında rol oynayacak. Örneğin sıcak çatışmanın yaşandığı bir bölgede helikopterlerle bu alana indirilen robotlar, yaralıları, kucaklarında taşıyarak daha güvenli bir bölgeye nakledebilecekler. Aynı şekilde deprem gibi doğal afetlerde de bu robotlar yaralılara ulaşılmasında büyük rol oynayabilir.”

Öğrenci Sudhir Reddy Posireddy ise şunları söylüyor: “Projemde küresel konumlandırma sistemlerinden yararlanıyorum, programladığım robotlar bu yapay zekalarıyla A noktasından B noktasına en kolay ve rahat ulaşım seçeneğini bir anlamda belirlemiş oluyor." Prof. Sabri Tosunoğlu da mükemmel bir robotu geliştirinceye kadar çalışmalarına devam etmeye kararlı görünüyor.

XS
SM
MD
LG