Erişilebilirlik

Merkel 20'ler Zirvesi'nden Fazla Umutlu Değil


Londra’da Perşembe günü yapılacak G-20 zirvesi öncesinde, Almanya Başbakanı Angela Merkel, zirveye büyük umutlar bağlanmamasını gerektiğini savundu. Bu arada Almanya’da da zirveye yönelik protesto gösterileri düzenlendi.

Geçen Perşembe günü Alman Federal Meclisi’nde yaptığı konuşmada, Almanya’nın Afganistan’a kesinlikle ek asker göndermeyeceğini açıklayarak NATO Zirvesi öncesinde dikkatleri üzerine çeken Başbakan Merkel, bu kez de G20 Zirvesi’nin ekonomik kriz sorununu hemen çözemeyeceğini ve uluslararası mali kuralların yeniden yapılanmasının çok uzun sürebileceğini bildirerek, Londra’daki toplantıdan çok umutlu olmadığının sinyalini verdi. Berlin’deki siyasi yorumcular, Merkel’in ‘hırçınca’ olarak tanımladıkları son çıkışlarını, ülkedeki ekonomi paketlerine eleştiriler ve ihracattaki büyük gerileme ile gerekçelendiriyorlar. Son yıllarda özellikle makine ve otomotiv ürünlerinde uluslararası alanda kalitenin simgesi olarak görülen Alman markaları şu aralar 1950’li yıllardan bu yana en büyük kriziyle karşı karşıya. Geçen yıllarda rekordan rekora koşan, iç üretimde yüzde 40’lara varan artış kaydeden, yüz binlerce yeni iş alanının oluşmasına yol açan ihracat sektöründe bu yıl tahminlere göre yüzde 15’e varan bir azalma kaydedilecek.

Ürünlerinin yüzde 75'ini ihraç etme durumunda bulunan Alman makine ve tesis üreticilerinin durumdan çok olumsuz etkileneceği belirtilirken, ekonominin lokomotifi konumundaki dış ticaretteki düşüş, genel üretimin yıl içinde yüzde 7 oranında gerilemesi anlamına da geliyor. Yılın ilk günlerinde ekonominin 2009'da sadece yüzde 1,8 daralacağı tahminini yapan Federal Hükümet’te bu sayıyı yukarı çekerek, daralmanın yüzde 5 civarında olabileceğini dillendirmeye başladı. Buna paralel zaten yükselen işsizliğin daha da hızlı artacağı tahmin ediliyor, sayının bu yıl 500 bin artarak 4 milyona ulaşmasından korkuluyor. Bu arada ekonominin üzerinde kararan bulutlar, Merkel’le koalisyon ortağı SPD’nin arasını açtı. Sosyal Demokrat Parti SPD Genel Başkanı Franz Müntefering, Başbakan Merkel’i ‘uluslararası alanda kendi ülkesinde yürürlüğe koymadığı adımları savunmakla’ suçladı. Merkel’in krizden doğru dersleri almadığını savunan SPD Göçmenler sözcüsü Ahmet İyidirli de partisinin ekonomide cesur kararlar alınmasından yana olduğunu belirtiyor.

Öte yandan başkent Berlin geçen Cumartesi son yılların en büyük protesto gösterilerinden birine sahne oldu Almanya'nın başkenti Berlin'de polisin sayılarına göre 15 bin, organizatörlere göre ise 30 bin kişi Merkel’in politikalarına ve G 20 zirvesine karşı protestolarda bulundu. ‘Krizinizin faturasını biz ödemeyeceğiz’ belgisi altında finans merkezi Frankfurt'ta düzenlenen gösterilere ise yaklaşık 12 bin kişi katıldı. Berlin'deki protesto mitingi sonrasında aşırı solcu özerk gruplar polislere şişe ve taş attı, olaylarda, polis arabalarının ve bazı mağazaların camları kırıldı.

Bu arada Alman güvenlik birimleri Londra’daki buluşmanın ardından 3-4 Nisan tarihlerinde Almanya’nın Kehl ve Fransa’nın Strasbourg kentlerinde yapılacak NATO Zirvesi için adeta olağanüstü hal ilan etti, NATO karşıtları tarafından düzenlenmesi beklenen protestolar için çok sıkı önlemler alındığı haber veriliyor.

XS
SM
MD
LG