Erişilebilirlik

Afganistan ve Pakistan Yeni Amerikan Stratejisine Destek Verdi


Afganistan ve Pakistan liderleri Başkan Barack Obama tarafından açıklanan yeni Afganistan stratejisini memnunlukla karşıladıklarını bildirdi.

Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai yeni strateji uyarınca İran'a bölgesel bir rol verilmesini "olumlu bir adım" olarak niteledi. Karzai, Taleban bünyesindeki ılımlı unsurlara açılım yapılmasının da olumlu bir gelişme olduğunu söyledi.

Karzai, Amerika'nın Pakistan ve Afganistan'la ilgili yeni stratejisini desteklediğini açıkladı, bunun, Afgan halkının beklentilerine uygun olduğunu söyledi. Karzai, bugün yaptığı basın toplantısında Amerika'nın planının, kendi beklediğinin ötesinde olduğunu belirtti.

Pakistan Devlet Başkanı Asıf Ali Zardari de Parlamento'da yaptığı konuşmada, Ameirka'nın yeni Afganistan stratejisini "olumlu bir değişim" olarak niteledi. Zardari, Amerika'nın Pakistan'a ekonomik yardım yapma planının da memnunluk yarattığını kaydetti.

Amerika'nın yeni Afganistan stratejisinde bölgeye ek askeri ve sivil personelin sevkedilmesi, Pakistan'a siyasi ve ekonomik yardım yapılması ve bölgesel diplomasiye ağırlık verilmesi öngörülüyor.

Başkan Barack Obama dün (Cuma) el Kaide militanları ve onlara destek verenleri yenilgiye uğratmak amacıyla bölgeye ek asker göndereceklerini ve bölgesel diplomasiye daha büyük öncelik vereceklerini açıklamıştı. Obama, Afganistan ve Pakistan'da durumun gittikçe "daha tehlikeli" bir hal aldığını söylemişti.

Yeni Amerikan planına göre, Afganistan'a 4,000 Amerikan askeri daha sevkedilecek. Afganistan'a gönderileceği daha önce açıklanmış olan ve önümüzdeki aylarda sevkedilmesi beklenen 17,000 yeni Amerikan askerine ek olarak gönderilecek bu askerlerin başlıca görevi Afgan ordusunu eğitmek olacak.

Obama, Amerikan Kongresi'ni, Pakistan'a önümüzdeki beş yıl, yılda 1.5 milyar Dolarlık doğrudan yardım yapılması için onay vermeye çağırdı. Obama bu yardımın Pakistan'da alt yapıyı geliştirip demokrasiyi desteklemek için kullanılacağını söyledi.

Bu arada Afganistan'daki Amerikan yetkilileri, Amerikan and Afgan kuvvetlerinin dün gece güneydeki Helmand vilayetinde 12 militanı öldürdüklerini açıkladı.

Afgan yetkilileri de Zabul vilayetindeki bir çatışmada iki militanın polis tarafından öldürüldüğünü bildirdi.

XS
SM
MD
LG