Erişilebilirlik

'Afganistan Stratejisinde Türkiye'ye Önemli Rol Düşüyor'


Obama yönetimi yeni Afganistan stratejisini açıkladı. Amerika’nın eski Savunma Bakan Yardımcılarından Dan Fata Amerika’nın Afganistan stratejisinde Türkiye’nin de önemli bir rol oynayabileceğini vurguladı.

Amerika’nın yeni Afganistan stratejisini açıklayan Başkan Barack Obama, bu ülkeye ek askeri ve sivil personelin sevk edileceğini ve Pakistan’a ekonomik ve siyasi destek verileceğini bildirdi. NATO ve bölge ülkelerinden yardım isteneceğini de vurgulayan Obama Amerika’nın tek başına hareket etmeyeceğini kaydetti.

Obama, “hedefimiz Pakistan ve Afganistan’a konuşlanan el Kaide’yi yenilgiye uğratmaktır” dedi. Amerikalı yetkililer, ilk kez Amerikan politikasının Afganistan ve Pakistan’ın birbiriyle bağlantılı olduğu temeli üzerine inşa edildiğini söylüyor. Bir Amerikalı yetkili bu durumu “iki ülke, tek sorun” şeklinde tanımladı.

Bir önceki yönetimde, 2005 – 2008 yılları arasında Savunma Bakanı’nın Avrupa ve NATO politikalarından sorumlu yardımcılarından Dan Fata, Türkiye’nin de önemli bir rol oynayabileceğini söyledi.

Türkiye’nin Avrupa ve Asya arasında bulunduğunu ve bölgesel konumu açısından kilit bir rol oynayabileceğini söyleyen Fata, Türkiye’nin Pakistan’a da önemli katkıda bulunabileceğini vurguladı.

Amerika’nın Sesi’nin sorularını yanıtlayan Fata, Başkan Barack Obama’nın Türkiye’ye iktidarının hemen başında gidiyor olmasının son derece önemli olduğunu kaydetti.

Fata, bu ziyaretin Amerika’nın Türkiye’ye verdiği önemi gösterdiğini belirtti. Eski Savunma Bakan Yardımcılarından Dan Fata, Obama iktidarında Türk Amerikan ilişkilerinde Irak, Afganistan, İran ve enerji konularının öne çıkmasını beklediğini kaydetti.

Fata, Türkiye’nin Ortadoğu’da daha faal bir politika izlemesi konusunda da, bunun Washington’da memnunluk yarattığını, ancak Türkiye’nin bu yönde adım atarken Avrupa Birliği hedefinden de kopmaması gerektiğini vurguladı.

Türkiye’de son zamanlarda Avrupa Birliği vurgusunun yeterince yapılmadığını söyleyen Fata, Amerika’nın Türkiye’nin hem doğu hem batıda rol almasını istediğini belirtti.

Fata, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne üye olmasını desteklediğini, bunun doğal olduğunu vurguladı. Fata, “umudum odur ki, Başkan Obama Türkiye’ye gittiğinde Türk liderler Avrupa Birliği hedefine bağlı olup olmadıkları konusunda açık mesajlar verirler” diye konuştu.


XS
SM
MD
LG