Erişilebilirlik

Almanya: 'Afganistan'a Katkımız Yeterli'


Almanya Başbakanı Angela Merkel, önümüzdeki hafta yapılacak NATO'nun 60'ıncı kuruluş yıldönümü zirvesi öncesinde ittifakın yeniden yapılanması çağrısında bulunurken Almanya’nın Afganistan’daki katkısının yeterli olduğunu savundu.

Almanya'nın Kehl kentiyle Fransa'nın Strasbourg kentlerinde yapılacak NATO zirvesinde Afganistan konusu bir kez daha masaya yatırılacak. ABD kendi artan katkısına paralel, ittifaka üye ülkelerden Afganistan'daki muharebe güçlerini arttırmalarını bekiyor. Bu açıdan Almanya Başbakanı Angela Merkel’in bugün Federal Parlamento’da yaptığı konuşmada aldığı tavır hem şaşkınlık yarattı hem de zirvenin tartışmalı toplantılara sahne olacağını gösterdi. Merkel ‘NATO zirvesinde Afganistan’daki angajmanımızın yeterli olduğunu ve genişlemesini planlamadığımızı kesinlikle dile getireceğim’ şeklinde konuşurken, NATO’nun Afganistan’daki varlığını ‘çok önemli bir sınav’ olarak nitelendirdi. Alman Başbakanının, ‘terör, şiddet ve korkakça suikastaların sorumlusu’ şeklinde tanımladığı Taliban’la diyaloğa da tümüyle karşı olduğunu söylemesi, Berlin’deki siyasi gözlemciler tarafından ABD Başkanı Barack Obama’ya yönelik eleştiri olarak yorumlandı. Obama Mart ayı başında Irak'ta El Kaide içerisindeki şiddet yanlılarının tasfiye edilmesi suretiyle başarı elde edildiğini ifade etmiş, Afganistan'da da Taliban'daki ılımlı kanatla diyaloga girilebileceğinin sinyallerini vermişti.

Merkel, konuşmasında NATO ittifakının yeniden yapılandırılmasını da istedi. NATO zirvesinde yeni bir stratejik konsept için çalışılmaya başlanması gerektiğini savunan başbakan, NATO-BM işbirliğinin güçlendirilmesini talep etti, ayrıca Rusya ile daha fazla işbirliği yapılması gerektiğini söyledi. Merkel, Arnavutluk ve Hırvatistan’ın NATO’ya yeni üye olarak kabul edilmelerini de talep etti.

Merkel’in Afganistan konusundaki çıkışı, Alman Savunma Bakanı Franz Josef Jung’un bundan bir süre önceki açıklamalarına ters düştüğü için yorumlara neden oldu. Jung, ABD’nin Afganistan’daki asker sayısını artırma kararına paralel, Almanya’nın da yaz aylarına kadar bölgeye 600 ilave asker göndereceğini söylemişti. Almanya’nın ülkede 3 bin 500 askeri bulunuyor. Merkel’in konuşmasıyla bağlantılı değerlendirmelerde, Alman başbakanının Eylül ayında yapılacak genel seçimler öncesinde Afganistan tartışmasının seçim gündemine oturmasını istemediği, o yüzden Afganistan Uluslararası Güvenlik Destek Gücü ISAF bünyesindeki Alman askerlerinin sayısını arttırmama kararı aldığı vurgulanıyor. Almanya’da büyük koalisyondaki diğer ortak Sosyal Demokrat Parti SPD ile birlikte muhalefetdeki tüm partiler, Almanya’nın Afganistan’a yeni asker konuşlandırmasına karşılar, tersine askerlerin geri çekilmesi için zaman planı talep ediyorlar.

Şimdi bu açıklamaların 3–4 Nisan tarihlerinde düzenlenecek olağanüstü NATO Zirvesi’ne nasıl yansıyacağı ve ABD Başkanı Barack Obama’nın ve Almanya’nın katkısının artmasını çok uzun bir süredir talep eden NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer tepkisi merakla bekleniyor.

XS
SM
MD
LG