Erişilebilirlik

Rumlar Obama'dan Destek İstiyor


Amerikalı Rumlar, Obama Yönetiminden Kıbrıs sorunu ve İstanbul’daki Rum Patrikhanesi konusunda destek istedi.

Beyaz Saray’da dün Yunanistan’ın Bağımsızlık Günü için yapılan, Başkan Barack Obama ve Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın da katıldığı törende Amerika Rum Ortodoks Başpiskoposu Demetrios bir konuşma yaptı. Demetrios, Osmanlı döneminde “400 yıl süren despotça işgalin” ardından 1821 yılında Yunanistan’ın bağımsızlığını ilan ettiğini söyledi.

Demetrios, konuşmasında, Başkan Obama’dan üç konuda “özel yardım” istedi. Demetrios, Ekümenik olarak nitelendirdiği Fener Rum Patriği Bartholomeos’un üzerindeki baskıların kaldırılması, Kıbrıs sorununun çözümü ve Makedonya’nın isim tartışması konularında destek çağrısında bulundu. Yunanistan hükümeti Makedonya’nın bu ismi kullanmasına karşı çıkıyor.

Başkan Obama konuşmasında bu üç konuya doğrudan değinmedi ve Yunanistan 188’nci bağımsızlık yıldönümünde Amerika’yla Yunanistan arasındaki güçlü bağlara, ortak değerlere dikkati çekti.

Programın açılışında söz alan Başkan Yardımcısı Joe Biden da ilk seçim zaferini Yunan asıllı Amerikalılar’a borçlu olduğunu kaydetti. Biden, 36 yıllık Senato yaşamı boyunca Amerika’da Yunan lobisine yakın bir tutum sergilemişti.

Başkan Obama, 25 Mart’ı “Yunanistan Bağımsızlık Günü” ilan etti. Önceki gün bir kararname imzalayan Obama, Amerika’nın Yunanistan’ın bağımsızlığını 1821 yılından bu yana desteklediğini belirtti.

Kuruluşunda demokratik prensipleri benimseyen Amerika’nın Yunanistan’dan esinlendiğini kaydeden Obama, felsefe, mimari, edebiyat dahil Yunan kültürünün Amerika’nın her yerinde görüldüğünü söyledi.

Obama’nın sıcak mesajlarına rağmen Yunanistan’ın ve Yunan asıllı Amerikalıların yeni yönetimin politikaları konusunda kaygı duyduğu görülüyor. Yunanistan’ın Bağımsızlık Günü her yıl Beyaz Saray’da törenle kutlanıyor.

Başkan Obama’nın görev süresinin hemen başında Türkiye’ye gidiyor olmasının Yunanistan’da şok etkisi yarattığı bildirilmişti. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın da bu ay içinde Washington’da Amerika Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’la görüşeceği yönündeki haberler Rum lobisinin tepkisini toplamıştı. Ancak Clinton – Talat görüşmesi ertelendi. Gözlemciler, Clinton’un önce Rum Dışişleri Bakanı Markos Kipriyanu ile önümüzdeki hafta Avrupa Birliği zirvesi sırasında Prag'da görüşeceğini bildiriyor. Washington’da Kıbrıs konusunu yakından izleyen kaynaklar Clinton – Talat görüşmesinin Rum lobisinin girişimleriyle engellendiğini düşünüyor.

XS
SM
MD
LG