Erişilebilirlik

Bugün Irak Savaşının Altıncı Yıldönümü


Bugün Irak savaşının 6. Yıldönümü. 19 Mart’ta başlayan işgal kısa bir süre içinde Saddam rejiminin devrilmesine yol açtı. Ancak ardından başlayan etnik ve mezhep çatışmaları giderek azalsa da hala sürüyor. Dolayısıyla yabancı birlikler ülkeden ayrılmaya hazırlanırken, ne Amerika ne de Iraklı yetkililer zafer ilan etmeyi düşünmüyor.

Son aylarda Irak'tan gelen haberlerin çoğu olumlu. Şiddet eylemlerinde düşme görülüyor; asker, polis ve sivil ölümleri her gün azalıyor. Ekonomi düzelmekte, seçim hazırlıkları ciddi bir sorun olmadan devam ediyor.

Genelde durum nispeten sakin gözükse de kanlı eylemler kesilmiş değil. Nitekim daha geçen hafta Bağdat’ta meydana gelen bir dizi intihar saldırısında en az 60 kişi hayatını kaybetti, yüzlerce kişi yaralandı. Durum böyle de olsa, savaşın başladığı 2003 yılından bu yana Iraklılar kendilerini daha güvende hissediyor.

Irak’taki Amerikan birliklerinin komutan yardımcısı Tuğgeneral Llyod Austin, Irak güvenlik kuvvetlerini gerektiği kadar desteklemeye devam edeceklerini ancak uzun vadede güvenliği onların üstlenmesi gerektiğini söylüyor.

Tuğgeneral Austin, Irak ordusu ve polis teşkilatının kendi kendine yeterli olma konusunda önemli ilerleme sağladığını, buna rağmen Amerika’nın sağladığı askeri eğitim ve desteğin gerekli görüldüğü sürece devam edeceğini söyledi.

Son şiddet eylemleri ve çatışmalar Sünnilerin çoğunlukta olduğu Musul ve Bağdat’ta yoğunlaşmış durumda. Amerikan ordusunun güvenlik rolü azaldıkça, rakip dini ve etnik gruplar arasındaki gerginliğin; iktidar ve doğal kaynaklar için mücadelenin de artması mümkün.

Amerikalı emekli diplomat Wayne White, Sünni, Şii, Kürt, Türkmen ve Araplar arasındaki iktidar çekişmesinin kontrolden çıkarak şiddet eylemlerine dönüşmesinden ciddi kaygı duyuyor.
Bu gruplar arasında uzlaşma sağlanması ihtimalinin zayıf göründüğünü söyleyen emekli diplomat “bilinmeyen çok şey var” diyor.

Amerika ve Irak’ta çok kişinin savaş sona ermiş gibi davrandığını söyleyen eski Dışişleri Bakanlığı görevlisi, daha çözülecek çok sorun, geçilecek çok köprü olduğunu belirtiyor ve “merak ettiğimiz sorun çıkıp çıkmayacağı değil boyutunun ne olacağı” diyor.

Başkan Barack Obama, Amerikan askerlerini 2010 Ağustos ayına kadar 19 ay içinde aşamalı olarak geri çekmeyi planlıyor. Ancak Irak ordusunu desteklemek amacıyla geride bir süre daha 50 binden fazla asker kalacak. Çeşitli kamu oyu araştırmaları Iraklıların yüzde 85'inin mevcut durumdan memnun olduğunu gösteriyor ki, bu rakam, geçen yıla kıyasla yüzde 23’lük bir artışı yansıtıyor.

Savunma Bakanı Robert Gates, bir süre önce yaptığı bir konuşmada, Irak’ta demokrasinin köklerinin derin olmadığını ve hala çözüm bekleyen ciddi sorunlar bulunduğunu söyledi. Gates, buna rağmen, çetin geçen 6 yıldan sonra Iraklıların geleceğe daha güvenli bakmak için gerekçeleri olduğunu vurguladı.

Amerika Savunma Bakanı, Iraklıların son 6 yıldır çok acı çektiğini söyledi ve “Iraklıların şimdiyle kadar geleceğe bu kadar umutla baktıklarını sanmıyorum” dedi.

Robert Gates, Iraklıların aralarındaki anlaşmazlıkları silahla değil diyalogla çözmelerini arzu ettiğini de sözlerine ekledi.
XS
SM
MD
LG