Erişilebilirlik

Fransa Parlamentosu NATO'nun Askeri Kanadına Girmeyi Onayladı


Fransa Parlamentosu, Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin 43 yıl aradan sonra NATO’nun askeri kanadına geri dönüş önerisine yeşil ışık yaktı. Başbakan François Fillon, hükümetin NATO’ya dönüş kararını uygulayabilmesi için parlamentodan güven oyu istedi. Sert tartışmaların ardından yapılan oylamada milletvekilleri, 238 red oyuna karşılık 329 kabul oyuyla hükümetin yanında yer aldı.

Fransa eski Cumhurbaşkanı Charles de Gaulle “Bu bir ayrılık değil, Fransa için gerekli bir karardır” diyerek ülkesini askeri kanattan geri çekti ve cumhurbaşkanlığının sonuna kadar da kararından vazgeçmedi. NATO’ya mesafeli yaklaşım Amerika’nın dış politikasına alınan bir mesafe olarak algılandı ve De Gaulle’cü akımın en temel ilkelerinden birisi olarak tanımlandı.

Fransa’nın mesafeli tavrı De Gaulle’den sonra da devam etti, ta ki 1995 yılında Bosna’ya düzenlenen NATO operasyonuna kadar. Fransa Örgüt’ün 1995’te Bosna, 1999’da Kosova, 2000 yılında da Afganistan’a düzenlediği operasyonlarına katıldı. Ancak bu kararı değiştirme konusundaki somut adımı De Gaulle’den tam 43 yıl sonra Cumhurbaşkanı Sarkozy attı.

De Gaulle kararını açıklarken bunun bir “kopma olmadığını” savunurken, Sarkozy de kendisini De Gaulle’den kopmakla eleştiren muhalafete karşı aynı sözlerle savundu. “Bu bir kopuş değil, Fransa’nın dünya politikasına daha etkin dönüşüdür” diyen Sarkozy artık dönemin ve dengelerin değiştiğini, Fransa’nın asker gönderdiği operasyonların karar mekanizmalarında da yer alması gerektiğini dile getirdi. Sarkozy’nin Harp Okulu gibi sembolik bir mekandan yaptığı açıklamanın ardından Başbakan François Fillon, milletvekillerden kararı uygulamak için güven istedi.

Fransız başbakan, bu kararla ülkesinin Amerika’nın basit bir piyonu haline geleceği eleştirilerine, ‘Amerika ile ilişkilerimiz tabii değil ama sadık olacak, kardeşçe ama asla emir almadan, müttefiki ama uydusu olmadan kurulacak’ yanıtını verdi. Tartışmaların ardından yapılan oylamada sonuç beklendiği gibi geldi. Parlamento 238 red oyuna karşılık 329 kabul oyuyla kararı uygulama konusunda hükümete güven verdi. Fillon Hükümeti göreve geldiğinden bu yana ikinci kez Parlamentodan güvenoyu istedi.

Parlamento engelini aşan Cumhurbaşkanı Sarkozy’nin NATO’ya dönüş kararı, Örgütün 60’ıncı kuruluş yıldönümü nedeniyle 3-4 Nisan tarihlerinde Fransa’nın Strasbourg ve Almanya’nın Kehl kentlerinde yapılacak zirve toplantısında resmiyet kazanacak.

XS
SM
MD
LG