Erişilebilirlik

Pakistan Krizinin Çözümü Amerika'yı Rahatlattı


Amerika Dışişleri Bakanı Hillary Clinton Pakistan’da bir haftadır devam eden siyasi krizin barışçı bir şekilde sona ermesini memnuniyetle karşıladığını açıkladı. Bakan bunun, ulusal birlik ve siyasi uzlaşmanın ilk adımı olduğunu belirtti. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Robert Wood Anayasa Mahkemesi yargıcını görevine iade etme kararının, ülkeyi siyasi uçuruma düşmekten kurtardığını bildirdi.

Amerika Dışişleri Bakanlığı’nın bu açıklaması, Pakistan hükümetinin, muhalefete beklenmedik bir ödün vererek, Muhammed Çavduri’yi Anayasa Mahkemesi başyargıçlığı görevine iade etmesini izledi. Çavduri, eski Devlet Başkanı Pervez Müşerref tarafından görevden alınmıştı.

Eski Başbakan Navaz Şerif hükümetin kararını tarihi bir başarı olarak tanımlayarak, İslamabad’da yapılacak büyük gösteriyi iptal etti.

Pakistan Başbakanı Yusuf Rıza Gilani, siyasi kargaşayı önlemek amacıyla yüksek mahkeme başkanı ve diğer yargıçları göreve iade ettiğini açıkladı.

Televizyonda konuşan Başbakan Gilani, ayrıca geçen hafta gözaltına alınan tüm hukukçu ve siyasi eylemcilerin de serbest bırakılacağını söyledi

XS
SM
MD
LG