Erişilebilirlik

Ekonomik Kriz Amerika'da Üniversite Öğrencilerini Sarstı


Üniversite eğitimi almak, Amerikan Rüyası’nın bir parçasıdır. Son yıllarda birçok üniversite, kültürel çeşitliliği arttırmak amacıyla düşük gelirli ailelerden başarılı ve umut vadeden öğrencilere daha çok burs vermeye başlamıştı. Ancak şimdi, Amerikan ekonomisindeki kriz nedeniyle üniversite eğitiminin giderek pahalılaşması burs alan ve üniversite masraflarını karşılayabilen öğrenci sayısının hızla düşmesine yol açıyor.

New York’taki Abraham Lincoln Lisesi 12’inci sınıf öğrencisi Oluyinka Oluwaşola, birçok sınıf arkadaşı gibi üniversiteye girememekten değil, girdiği zaman masrafları karşılayamamaktan korkuyor.

“Ucuz bir üniversiteye gitmeyi düşünüyorum. Özel üniversiteye kaydolamam çünkü ailem eğitim masraflarımı karşılayamaz. Aileme yük olmak istemiyorum.”

Okul ücreti, yurt ve gıda masrafları birçok özel üniversitede yılda 50 bin doları aşıyor. Eyalet üniversitelerindeyse bu masraflar yaklaşık 6 bin 500 dolar. Öğrencilerin düşük ücretlerden yararlanmak için üniversitenin bulunduğu eyalette ikamet etmesi gerekiyor.

Federal hükümet, bu eğitim yılı için yaklaşık 65 milyar dolar eğitim kredisi ayırdı. Bu miktar, geçen yıla oranla yüzde 18 yüksek. Ancak hükümetin yardımı her zaman yeterli olmuyor. Bankalardan kredi alabilmekse oldukça güç.

Öğrenciler, mali kapana kıstırılmaktan şikayetçi.

Bu nedenle üniversitelere başvuran birçok öğrenci, özel burs ya da ek iş arayarak alternatif kaynak buluyor.

Oluyinka, geçenlerde bir seminere katılmış. Ücretsiz olan bu seminerler öğrencilerin karmaşık başvuru evraklarını doldurmalarına ve burs başvurusu yapmalarına yardımcı oluyor.

Martha Vaughn gibi anneler de seminerlere katılıyor. Vaughn’un 17 yaşındaki kızı, üniversiteye başvuruyor.

“Küresel mali kriz hepimizi etkiliyor. Krizin getirdiklerine ayak uydurmak, kendimizi ona göre ayaklamak zorundayız. Kızımın neler yaşadığımızı bilmesini istiyorum.”

Birçok öğrenci artık istedikleri üniversitelere değil, paralarının yettiği üniversitelere başvurmak durumunda.

“Anneme özel bir okul olan Utica Üniversitesi’ne kabul edildiğimi söylediğimde annem ilk olarak masrafları nasıl karşılayacağımızı sordu. Ben de bu okula gitmeyeceğimi, sadece kabul edildiğimi bilmesini istediğimi söyledim.”

Los Angeles’taki California Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre öğrencilerin sadece yüzde 61’i ilk tercihleri olan üniversitelere gidebilecek.

XS
SM
MD
LG