Erişilebilirlik

Bağdat - Erbil Arasında İlişkiler Gerginleşiyor


Irak Savunma Bakanlığı, Musul’dan peşmerge güçlerinin çıkarılması için operasyonu başlatma hazırlığında.

Geçtiğimiz yıl Irak parlamentosunun Kerkük’ü de kapsayan il meclisi seçimleri kararının Devlet Başkanı Celal Talabani tarafından feshedilmesinin ardından, Maliki hükümetiyle Kürtler arasında yaşanan gerginlik her gecen gün daha da derinleşiyor.

Yabancı petrol şirketleri ile yapılan anlaşmaların yarattığı krizin ardından, Kürt yönetiminin kontrolündeki peşmerge milis güçlerinin Irak askeri güçlerinin denetimindeki bölgelerden çıkarılmak istenmesi Kürtlerle, Maliki arasında gerginliği her gecen gün arttırıyor.

Bugün, Irak Savunma Bakanlığı, orduya, Musul'a bağlı Kürt yerleşim alanlarını peşmerge güçlerinden temizlemek amacıyla "umut" operasyonu emrini verdi. Bu kararın Bağdat ile Erbil arasındaki ilişkileri çıkmaza sokabilir. Zira daha önce Hanekin bölgesinde benzer bir karar Kürtlerle Bağdat hükümeti arasında tartışmalara neden olmuştu.

Irak ordusunun, ABD'nin Irak'ı işgalinden hemen sonra, ABD ordusu ve Irak hükümetinin talebi üzerine terör örgütlerinin hedef aldığı Musul'a bağlı Kürt yerleşim alanlarına yerleşen peşmerge güçlerini bölgeden zorla çıkartılması için askeri operasyona hazırlandığı bildirildi.

Musul'da Irak ordusu içinde görev yapan ve adının açıklanmasını istemeyen bir Kürt subayının verdiği bilgilere göre, Irak Savunma Bakanlığı Musul'daki ordu komutanlığı operasyon merkezine, Musul çevresindeki peşmerge güçlerinin çıkartılması amacıyla "umut" operasyonuna hazırlanmaları için yazılı bir talimat gönderdi. Irak Savunma Bakanlığı, Musul operasyon merkezinden peşmerge güçlerinin denetiminde olan bölgelerin ele geçirilmesi için 15 Nisan 2009 tarihine kadar "umut" operasyonuna hazır olmalarını istiyor.

Kürt subay, Savunma Bakanlığı’nın yazılı talimatından peşmergelerin "milis" gücü olarak nitelendirildiği belirterek, "Gizli olan Savunma Bakanlığı’nın talimatında peşmergelere karşı yapılacak operasyona "umut" ismi verildiğini" belirtti.

Kürt siyasi liderler ise tartışmalı bölgelerde Kürt peşmerge milislerinin olması gerektiğini savunuyorlar.

XS
SM
MD
LG