Erişilebilirlik

9 Mart Amerikan Basınından Özetler


Washington Post başkan Obama’nın Türkiye’ye gitme kararının yeni yönetimin İslam dünyasına yaklaşımı açısından önemli bir mesaj olduğunu yazıyor. Scott Wilson imzalı değerlendirmede Türkiye’nin ılımlı İslamcı bir parti tarafından yönetilen laik bir ülke olduğu vurgulanıyor

"Obama, Avrupa gezisine Türkiye’yi de ekleyerek, bu ülkenin gelişen bir pazar, askeri müttefik ve Hazar bölgesi doğal kaynaklarının güvenliğinde önemli bir aktör olarak önemini vurgulamak istiyor. Recep Tayip Erdoğan liderliğindeki seçilmiş hükümet, radikal İslamcı partilerin siyasi nüfuzlarını arttırdığı Arap ülkelerine bir model olarak sunuluyor. Hamas’la da ilişki içinde olan Türkiye, birçok Avrupalı ve Amerikalı diplomat tarafından İsrail’le Arap komşuları arasında önemli bir köprü olarak görülüyor. Türkiye ayrıca Hazar bölgesindeki petrol ve doğal gaz kaynaklarının sevkıyatı açısından da önemli bir konumda bulunuyor."


Christian Science Monitor Hillary Clinton’ın Türkiye ziyareti sırasında Hadi Gel Bizimle Ol adlı televizyon programına da katıldığı belirtiliyor. Haberde, Clinton’ın Amerika’nın Türkiye’deki imajını düzeltme konusunda önemli adımlar attığını yazıyor.

"Son birkaç yılda Amerika’nın Türkiye’deki imajı çok kötüydü. Irak savaşına karşı çıkan Türk halkı aynı zamanda Amerika’nın PKK ile mücadelede ciddi bir adım atmadığına inanıyordu. Amerikalı üst düzey yetkililer de halkın arasına karışmıyordu. Bush’un İstanbul ziyareti sırasında alınan güvenlik önlemleri nedeniyle bazı bölgeler hayalet kente dönüşmüştü. Clinton’ın ziyareti sırasında da güvenlik üst düzeydeydi ancak Clinton’ın sokaktaki vatandaşa ulaşma çabası dikkat çekiciydi. Televizyon programına katılması da bu çabanın bir yansımasıydı. Programda belki bölgenin jeostratejik sorunları konuşulmadı ama Clinton’ın samimiyeti dikkat çekti. Ancak, bazı gözlemciler bu çabaların Türk kamuoyunun görüşünü değiştirmesine yetmeyeceğini düşünüyor."

New York Times, tarihçi Murat Bardakçı’nın Osmanlı arşivlerine dayanarak 1915-1916 yılları arasında 972 bin Ermeni’nin yok olduğunu belgelediği belirtiliyor. Haberde, kitabın Türkiye’de büyük bir sessizlikle karşılandığı vurgulanıyor.

"Türk halkının büyük bir kısmı nesiller boyunca Ermeni soykırımının detaylarını bilmeden yaşadı. Bir milyondan fazla Ermeni’nin öldürülmesi okul kitaplarında yer almadı, resmi tarihçiler geçmişi unutturma çabasına girdi ve Türkiye tarihinin bu çirkin yüzünü Sovyet tarzı bir biçimde gözden uzak tuttu. Ancak son 10 yıldır, sivil toplumun gelişmesine paralel olarak, Türk halkının bir kısmı yaşananlara ilişkin devletin anlattıklarını sorgulamaya başladı. Türk yorumcular Murat Bardakçı’nın kitabının sessizlikle karşılanmasını, konunun hala bir tabu olarak görülmesine bağlıyor. Ancak kitabın yayınlanmış olması bile Türk demokrasisinin geldiği nokta açısından önemli."

USA Today
Amerika’nın bazı Taliban üyeleriyle temasa geçme düşüncesinin fırsatlar olduğu kadar tehlikeler içerdiği de görüşünde. Gazete, Obama yönetimini bu konuda dikkatli olmaya çağırıyor.

"Afganistan’daki savaşın bitmesi için sadece askeri güç kullanımının yetmeyeceği ve siyasi istikrarın sağlanması gerektiği konusunda genel bir mutabakat var. Bu bağlamda fazla aşırı olmayan alt düzey Taliban üyeleriyle anlaşmaya varmak anlamlı görünüyor. Ancak Amerika ve NATO bir yandan da askeri baskıyı sürdürmeli ve görüşmelere güçlü bir noktadan başlamalıdır. Şimdilik Taliban’la görüşmeler, belki Suudi Arabistan’ın da arabuluculuğuyla Afgan yetkililere bırakılmalıdır."

XS
SM
MD
LG