Erişilebilirlik

Beşir: 'Tekrar Sömürge Olmayacağız'


Sudan Devlet Başkanı Ömer el Beşir, Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin hakkında tutuklama karı çıkarmasını sert bir dille eleştirdi.

Beşir, tutuklama kararının, Batı'nın Sudan'ın petrol ve diğer doğal kaynaklarını ele geçirme planlarıyla bağlantılı olduğunu ileri sürdü.

Sudan Devlet Başkanı, başkent Hartum'da toplanan binlerce kişiye hitaben yaptığı konuşmada, Avrupa'nın, Sudan'ı tekrar sömürge yapmak istediğini iddia etti.

Beşir, Sudan'ın sömürgecilere boyun eğmeyeceğini, teslim olmayacağını söyledi ve "bu nedenle hedef alınıyoruz" dedi.

Uluslararası Ceza Mahkemesi, Darfur'da işlenen savaş suçları nedeniyle Ömer el Beşir'in hakkında dava açılmasına karar verdi.

Tutuklama emrinde cinayet, ırza tecavüz, imha ve halkı evlerinden zorla sürme gibi insanlığa karşı işlenmiş beş suç bulunuyor.

65 yaşındaki El Beşir, görev başındayken savaş suçu iddiasıyla hakkında tutuklama emri çıkarılan ilk devlet başkanı oldu.

Sudanlı yetkililer, tutuklama kararına rağmen Beşir'in bu ay sonunda Katar'da yapılacak Arap zirvesine katılacağını bildirdi.

Bu arada Hartum hükümeti, karara misilleme olarak Darfur bölgesinde çalışan 10 yardım örgütünü sınır dışı etti.

Darfur'daki çatışmalar nedeniyle şimdiye kadar 300 bin kişinin öldüğü ve en az 2 buçuk milyon kişinin evlerini terk etmek zorunda kaldığı sanılıyor.

Afrika Birliği, BM’den Sudan devlet başkanı Ömer el-Beşir için çıkarılan tutuklama emrini ertelemesini istedi.

Birlik bu günkü olağanüstü toplantısındanyaptığı açıklamada konuyu Güvenlik Konseyi üyeleriyle görüşmek üzere New York’a bir heyet göndereceğini bildirdi.

Afrika Birliği, daha önce de Darfur barış sürecini bozacağı gerekçesiyle Uluslararası Ceza Mahkemesinden Beşir hakkındaki kararını ertelemesini istemişti.

Bu arada Çin dışişleri bakanlığı, BM Güvenlik Konseyini Afrika ve Arap ülkelerinin çağrılarına uyarak Beşir hakkındaki kararı ertelemesini istedi.

Uluslararası Ceza Mahkemesi yönetmeliği, Güvenlik Konseyine tutuklama emrini bir yıl erteleme yetkisi veriyor.

Güvenlik konseyinin daimi üyesi olan Çin aynı zamanda zengin petrol yataklarına sahip Sudan’ın öndegelen ticaret ortağı.

XS
SM
MD
LG