Erişilebilirlik

Sudan Devlet Başkanı İçin Tutuklama Emri


Uluslararası Ceza Mahkemesi, Sudan Devlet Başkanı Ömer el Beşir için Darfur’da işlenen savaş suçları nedeniyle tutuklama emri çıkarttı.

Sudan hükümeti, kararı hemen reddederek Lahey’deki mahkemeyi tanımadığını bildirdi. Başkent Hartum’da toplanan binlerce kişi Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin kararını protesto etti.

Üç yargıçtan oluşan mahkeme heyeti, aylar süren tartışmalardan sonra tutuklama emrini dün çıkarttı. Yargıçlar, Beşir’in Darfur’da hükümet kuvvetleri ile isyancılar arasında 2003 yılından beri süren çatışmalarda sivillere karşı sistemli bir saldırı kampanyası düzenlediğine ilişkin kanıtlar bulunduğunu açıkladı.

Tutuklama emrinde cinayet, ırza tecavüz, imha ve halkı evlerinden zorla sürme gibi insanlığa karşı işlenmiş beş suç sıralanıyor. İşlendiği öne sürülen iki savaş suçu ise sivillere doğrudan saldırı ve yağma olarak belirtiliyor.

Tutuklama emrinde soykırım suçundan söz edilmiyor. Sudanlı yetkililer, tutuklama kararına rağmen Beşir’in bu ay sonunda Katar’da yapılacak Arap zirvesine katılacağını bildirdi.

Kararın ardından Hartum’daki diplomatik misyonların çevresinde güvenlik önlemleri artırıldı. Hükümet ayrıca karardan birkaç saat sonra 10 yabancı yardım örgütünün çalışma ruhsatlarını iptal ederek, ülkeyi terk etmelerini istedi.

XS
SM
MD
LG