Erişilebilirlik

Sarkozy'ye Ölüm Tehdidi


Fransa’da aralarında Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin de bulunduğu 10 politikacı içine bir kurşunun da konulduğu ortak bir tehdit mektubu aldılar. Sarkozy’ye ulaşan mektubun fotokopisi Adalet Bakanı Rachida Dati, İçişleri Bakanı Michelle Alliot Marie, Kültür Bakanı Christine Albanel, eski Başbakan ve halen Bordeaux şehri Belediye Başkanlığı’nı yürüten Alain Juppe ve iktidardaki Halk Hareketi Birliği Partisi’nden bazı yöneticilere de gönderildi.

Mektupta kimliği belirsiz kişi ya da kişiler tarafından “Bizim hayatlarımızı yönettiğinizi sanıyorsunuz ama yanılıyorsunuz, biz sizlerin hayatını yönetiyoruz. Ve sizler sadece gecikmiş ölülersiniz” ifadesi kullanıldı. Tüm mektuplarda 38 kalibrelik tabancaya ait 9 milimetre çapında birer de kurşun bulundu. Mektubu gönderenler Sarkozy ve ekibini ‘faşist ve özgürlüğü yok eden yasalar çıkarmakla’ suçladı.

Cumhurbaşkanı Sarkozy, önceki gün gazetecilerin konuya ilişkin sorularına ‘bu tür bir mektup almadığı’ yanıtını vermişti. Ancak mektupların Fransız devletinin tepesine kadar ulaşması üzerine soruşturma başlatan Paris Anti-terör savcılığı Sarkozy’nin de benzer bir mektup aldığını doğruladı.

Olayı inceleyen uzmanlar, daktiloda, beyaz kağıt üzerine imzasız olarak yazılan mektupta kullanılan ifadelerin tutarsız olduğunu ve aklı dengesi yerinde olmayan bir kişi tarafından yazılmış olabileceği ihtimali üzerinde duruyor. Ayrıca 20 satırlık hakaret ve tehdit dolu mektupta kullanılan ‘hedef’, ‘pist’, ’10 bin savaşçı’ gibi kelimeler ile zarflara konan kurşunlar da zanlının asker kökenli olabileceği ihtimalini güçlendiriyor.

Tehdit mektuplarını alan eski Başbakan Alain Juppe, medyaya yaptığı açıklamada politikacıların tehdit riskini her zaman taşıdığını söyleyerek soğukkanlı bir tepki verdi.

Juppe, mektubu alır almaz, konuya ilişkin suç duyurusunda bulunduğunu ve savcılığın da soruşturma başlattığını belirtti. Şimdi tehditlerin kaynağını bulmak için soruşturma üç ayrı koldan devam ediyor. Fransız yasalarına göre benzer bir eylem, 3 yıla kadar hapis ve 45 bin Euro’ya kadar para cezası ile cezalandırılıyor.

İlgili bağlantılar

XS
SM
MD
LG