Erişilebilirlik

Clinton İkinci Dış Gezisinde Türkiye'ye Gidiyor


ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton rakip Filistinli gruplar arasında uzlaşma sağlama yönündeki çabaların, Hamas, İsrail'le barış görüşmeleri konusunda uluslararası koşulları kabul etmediği takdirde bölge açısından bir yararı olmayacağını söyledi. Clinton bu akşam (Cumartesi) çıkacağı ilk Orta Doğu gezisi öncesinde Amerika'nın Sesi'nin sorularını yanıtladı.

Gezisinin gerek İsrail gerekse Filistin iç siyaseti açısından hassas bir döneme rastladığını belirten Clinton, herşeye rağmen Obama yönetiminin Orta Doğu sorununa iki devletli bir çözüm bulma konusunda kararlı olduğunu bildirdi.

ABD Dışişleri Bakanı Pazartesi günü Mısır'ın Şarm el Şeyh kentinde Gazze'nin yeniden imarı için yapılacak uluslararası bağış konferansına katılacağını hatırlattı ve Amerika'nın bu amaçla önemli bir miktar katkıda bulunmayı vaadedeceğini söyledi. Bu miktarın 900 milyon Dolar olduğu bildiriliyor.

Ancak Clinton bu yardım paketinden Gazze bölglesini 2007 yılındanberi kontrolu altında tutan radikal Hamas grubunun yararlanamayacağını vurguladı.

Dışişleri Bakanı, Amerika'nın, Filistin'de, uluslararası Orta Doğu Dörtlüsü'nün barış ilkelerine bağlı olan bir tarafın güç kazanmasını istediğini söyledi. Clinton bu ilkeler arasında İsrail'i tanımanın ve şiddeti reddetmenin de yeraldığını hatırlattı. Bakan, Amerika'nın, Gazze için vaadedeceği yardımı, ancak bu hedefler yönünde çaba harcandığını ya da bunlara ulaşmayı engelleyecek davranışlarda bulunulmadığını doğruladıktan sonra vereceğini söyledi.

Filistinli Hamas ve Fetih grupları arasında Perşembe günü Kahire'de varılan ve yeni bir Filistin birlik hükümeti kurmayı amaçlayan anlaşma konusunda ihtiyatlı olduklarını belirten ABD Dışişleri Bakanı şöyle dedi:

"Bir uzlaşmanın sağlanır, birlik hükümeti yönünde ilerleme kaydedilir ve Hamas Orta Doğu Dörtlüsü ve Arap Birliği tarafından belirlenen koşulları açıkça kabul ederse bu önemli. Hamas ayrıca şiddeti reddetmeli, İsrail'i tanımalı ve önceki taahhütlerini yerine getirmelidir. Aksi takdirde Filistin halkı için olumlu bir adım atılmamış ve Filistin devletinin kurulması yönünde çabaların yenilenmesi için bir ilerleme sağlanmamış olacaktır."

Amerika Dışişleri Bakanı Hillary Clinton Şarm el Şeyh'de Gazze Yardım Konferansı'na katılacak ve ayrıca Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek ve bazı Arap ve Avrupa ülkelerinin dışişleri bakanlarıyla görüşecek.


Clinton, Salı günündenberi bölgede bulunan ABD'nin Orta Doğu Özül Temsilcisi George Mitchell'le de biraraya gelecek. Mitchell, son olarak İsrail'de yeni koalisyon hükümetini kurmaya çalışan partilerin liderleri ve hükümeti kurmakla görevlendirilmiş olan Benjamin Netanyahu'yla görüşmüştü. Mitchell İsrail'den önce Ankara'yı da ziyaret etmiş, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve diğer yetkililerle görüşmüştü.

İsrail'de sağcı Likud partisi, Amerika'nın savunduğu iki devlet (İsrail ve Filistin) çözümünü onaylamıyor. Hillary Clinton, Likud lideri Netanyahu'nun yeni İsrail hükümetini kurması halinde bu durumun kendileri için kaygıya yolaçıp açmayacağı yolundaki bir soruyu doğrudan yanıtlamadı. Bakan şöyle konuştu:

"Politikamız ve Orta Doğu Dörtlüsü'nün politikası ve aynı zamanda Arap Birliği'nin çizgisi değişmedi. İki devletli çözüm yönünde ilerlemek. İsrail'de henüz yeni hükümet kurulmadı. Onlarla bir temasımız olmadı ancak kendilerine iki devletli çözüm konusunda kararlı olduğumuzu söyleyeceğiz."

Gezisi sırasında Kudüs'te iki gün geçirecek olan Hillary Clinton, Batı Şeria'daki Ramallah'a giderek Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas ve Başbakan Salam Fayyad'la da görüşecek.

Daha sonra Brüksel'de NATO dışişleri bakanları toplantısına katılacak olan Clinton, Cenevre'ye geçerek Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'la görüşecek ve son olarak Ankara'ya giderek Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Dışişleri Bakanıyla görüşmeler yapacak.

XS
SM
MD
LG