Erişilebilirlik

Fransa'da Ekonomik Kriz Derinleşiyor


Fransa’da Ocak ayı için açıklanan işsizlik rakamları kırmızı alarm veriyor. Ülke tarihinde, işsizlik istatistikleri yapılmaya başlandığından bu yana ilk kez, bir ay içinde işsiz kalanların sayısı 90 bin 200’e ulaştı. Üstelik, işsizlik oranında bir ayda yüzde 4’lük artış anlamına gelen bu rakamlar yalnızca Ocak ayına ait olmayacak. 2009 yılı tahminleri de ekonomistleri endişelendiriyor. Öte yandan iş bulma kurumlarına gönderilen yeni iş önerilerinde de yüzde 15.4’lük bir düşüş kaydedilmesi çalışma yaşamının taraflarını karamsarlığa itiyor.

Kriz nedeniyle toplu işten çıkarmaların sürdüğü Fransa’da en son rekor geçtiğimiz Kasım ayında 64 bin yeni işsiz ile yaşanmıştı. 2009’un daha ilk ayında 100 bine dayanan işsizlik rakamının önümüzdeki aylarda da büyüyeceği ve 2009 sonunda 300 bine ulaşacağı öngörülüyor. Geçtiğimiz yıl zaten yüzde 10’luk artış ile bir rekora imza atan ülkedeki toplam işsiz sayısı 2 milyon 200 bin olarak belirlendi. İşsiz kalan 90 bin kişi içinde en büyük oran erkekler ve 25 yaşın altındaki genç diplomalılara ait .

Rakamlardaki artış, kısa süreli kontratların sona ermesi, büyümenin durması ve şirketlerin kriz nedeniyle önünü göremeyerek işçi çıkartması gerekçelerine bağlanıyor.

Maliye Bakanı Christine Lagarde, bu yükselişin sürpriz olmadığını söyledi. Bayan Bakan işsizlikteki patlamanın, dünyada yaşanan krizden etkilenen Fransız ekonomisindeki son üç ayda yaşanan durgunluktan kaynaklandığını savundu.

Maliye Bakanı Lagarde, bu durumun önümüzdeki aylarda da devam edebileceğini, ancak hükümetin önlem aldığını ve Cumhurbaşkanının 2.6 milyar liralık yardım paketini zaten açıkladığını hatırlattı. Ancak sendikalar hükümetin etkili önlem aldığı konusunda kuşkulu. Ülkenin büyük sendikal organizasyonlarının sözcüleri krizi fırsat bilip, kısa süreli ve çalışan aleyhine yaratılan yeni tip kontratlar nedeniyle böylesine büyük bir işsizlik patlaması yaşandığının altını çizdiler. Sendika yönetimleri hükümeti şiddetli kriz karşısında etkili önlem almamakla da suçladılar. Muhalefet ise finans kuruluşlarının değil reel ekonominin, üstelik yalnızca yatırımların değil tüketimin de desteklenerek alım gücünün yükseltilmesi gerektiğinin can alıcı bir şekilde ortaya çıktığını söylediler.

Hükümetin krizle etkili mücadele edemediğine inanan ve 2.6 milyar liralık yardım paketini yeterli bulmayan milyonlarca işçi, 19 Mart Perşembe günü yeniden genel greve çıkmaya hazırlanıyor. Özetle, dünyanın en büyük beşinci ekonomisi Fransa’da kriz derinleşiyor.

XS
SM
MD
LG