Erişilebilirlik

Genelkurmay Yargıyı Göreve Çağırdı


Genelkurmay Başkanlığı, Demokratik Toplum Partisi Genel Başkanı Ahmet Türk'ün TBMM'de Kürtçe konuşmasını yasalara aykırı bulup, savcıların harekete geçmesini isterken, devlet televizyonu TRT'den yapılan Kürtçe yayını 'kültürel açılım' olarak değerlendirdi.

Genelkurmay Başkanlığı İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Metin Gürak, haftalık basın bilgilendirme toplantısında gazetecilerin soruları üzerine güncel konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Gürak, DTP Genel Başkanı Ahmet Türk'ün meclis çatısı altında Kürtçe konuşmasına yaklaşımlarını anlatırken, Türkiye'nin hukuk devleti olduğuna vurgu yaptı. Tuğgeneral Gürak, "Herkesin anayasa ve yasalara uygun şekilde hareket etmesi gerekir. Hukuk devletinde yasalara aykırı hareket edenler karşısında yargının harekete geçmesi de doğal bir husustur" çıkışında bulundu.

Gürak, TRT 6'nın Kürtçe yayın yapması ile ilgili soru üzerine de "Üniter devlet ve ulus devlet yapısına zarar vermeyecek tedbirleri de göz önüne almak kaydıyla devlet, kültürel alanda bazı açılımlarda bulunabilir" yanıtını verdi.

Son dönemde Irak sınırına yakın bölgelere askeri sevkiyat yapıldığı yönünde haberler alındığının hatırlatılması üzerine Tuğgeneral Gürak, TSK’nın vatandaşların can ve mal güvenliğini sağlamak için bölücü terör örgütüyle mücadelesine kararlılıkla devam ettiğini söyledi. Tuğgeneral Gürak, bu kapsamda bazı birliklerin bahar konuş yerlerine intikallerinin yapıldığını, faaliyetlerin bu çerçevede olduğunu kaydetti. Gürak, 13 Şubat 2009'da Sinat-Haftanin bölgesinde biraraya gelen 20-25'er kişilik 2 PKK'lı grup arasında çatışma yaşandığını anlatırken, gruplardan birinden kaçan 3 PKK'lının diğer grup tarafından yakalanarak infaz edilmesi üzerine iki grup arasında yeniden çatışma çıktığını bildirdi. Gürak, çatışma sonucunda 20 PKK'lının öldüğünü, 20'sinin yaralandığını farklı kaynaklardan öğrendiklerini kaydetti.

Amerika'nın Irak’tan çekilmesi sürecinde Mersin ve İskenderun limanları ile İncirlik üssünün kullanılıp kullanılmayacağına ilişkin soruyu yanıtlarken de Tuğgeneral Gürak, "TSK’ya bu konuda verilen bir görev veya iletilmiş bir talep yoktur" dedi.

XS
SM
MD
LG