Erişilebilirlik

Şimon Peres: 'Dört Yıla Kadar Filistinlilerle Barış Yapmış Olalım'


İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, yeni seçilen parlamentoyu, dört yıllık yasama süresi bitinceye kadar Filistinliler’le barış anlaşması yapmaya çağırdı.

Knesset adıyla bilinen İsrail parlamentosunu dün açan Peres, Filistinlilerle yapılacak barışın, İsrail’in tüm komşularıyla barışmasını sağlayacağını söyledi.

Yeni parlamentoda çoğunluğu, Filistinliler’e toprak vermeyi reddeden milliyetçi ve dinci partiler oluşturuyor. Bu partiler 120 sandalyeli Knesset’te 65 sandalyeye sahip.

Cumhurbaşkanı Peres, sağcı Likud partisinin lideri Benyamin Netanyahu’yu hükümeti kurmakla görevlendirmişti. Netanyahu, İsrail’in ekonomi ve güvenlikle ilgili sorunlarını çözmek için merkez ve merkez sol partilerle, ulusal birlik hükümeti kurmaktan yana olduğunu söylüyor. Ancak seçimi bir sandalye farkla birinci bitiren merkez eğilimli Kadima partisinin lideri Tzipi Livni koalisyona girmeyi reddetti.

Öte yandan Amerika’nın Ortadoğu özel temsilcisi George Mitchell’in önümüzdeki günlerde İsrail ve Batı Şeria’yı ziyaret etmesi bekleniyor. Londra’da bulunan Mitchell, bugün Türkiye’ye de uğrayacak. Mitchell Ankara’dan sonra Abu Dabi’ye gidecek ve Amerika Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’la birlikte Mısır’ın Şarm el Şeyh kasabasında düzenlenecek Gazze’ye yardım konferansına katılacak.

XS
SM
MD
LG