Erişilebilirlik

'Amerika Ekonomik Krizden Daha Güçlü Çıkacak'


Başkan Barack Obama ekonominin zayıfladığı belirsiz günlerden geçmekte olan Amerika’nın canlanıp yeniden imar edilmiş olarak eskisinden daha güçlü hale geleceğini söyledi. Başkan Obama dün akşam Kongre’nin ortak oturumunda yaptığı ilk konuşmada halka ve piyasalara güven vermeye çalıştı.

Başkan Amerikalılar’dan, toparlanıp kendi geleceğinin sorumluluğunu almasının beklendiğini kaydederek, “ekonomiyi canlandırmanın ve uzun vadeli refahı yaratacak olan temelleri de atmanın zamanı geldi,” şeklinde konuştu.

Obama, yönetiminin hızla istihdam yaratarak, bankaları yeniden kredi verir hale getirerek, enerji, eğitim ve sağlık gibi alanlara yatırım yaparak ekonomik büyümeyi yeniden yakalama zamanının geldiğini kaydetti.

''Wall Street Patronlarını Ödüllendirmeyeceğim'

Başkan geçen hafta yürürlüğe giren ekonomiyi canlandırma paketinin sadece bir başlangıç olduğunu kaydederek şöyle konuştu:

"Bu sadece bir başlangıçtır. Bu planı mükemmel bir şekilde uygulasak bile, finans sistemimizi zayıflatan kredi krizini temizlemedikçe, gerçek bir ekonomik canlanmayı yakalayamayız."

Bankaları kurtarma planına halkın muhalefetini bildiğini kaydeden Başkan, “ ancak kriz zamanlarında öfke ile değil sorumlulukla hareket etmemiz gerekiyor. Tek bir kuruşu bile Wall Street patronlarını ödüllendirmek için kullanmayacağım. Bu planın esasında bankalara değil halka hizmet yatıyor” dedi.

'Amerika Temiz ve Yenilenebilir Enerji Kullanımında Geride Kaldı'

Obama paketin 3 buçuk milyon kişiye istihdam yaratacağını ve bu yeni işlerin yüzde 90’ının özel sektörde olacağını belirtti. Plan Amerika’da yol ve köprülerin yenilenmesini, toplu ulaşım sistemlerinin genişletilmesini, rüzgar türbinleriyle güneş enerji tesisleri ve hızlı internet sistemlerinin kurulmasını öngörüyor.

Hükümetin ekonomik durgunluğu önlemek için gerekeni mutlaka yapması gerektiğini belirten Başkan, ülkeye ekonomik gücünü yeniden kazandırmanın tek yolunun, yeni işleri ve sanayileri yaratacak olan uzun vadeli yatırımlardan geçtiğini söyledi.

Temiz ve yenilenebilir enerji kullanan ülkelerin 21. Yüzyıl’a liderlik edeceğini savunan Obama, bununla birlikte Çin’in verimli enerji kullanımı konusunda tarihinin en büyük girişimini başlattığını, güneş enerjisinin Amerikan icadı olmasına rağmen bu konuda Almanya ve Japonya’nın gerisinde kaldıklarını hatırlattı. Son yıllarda Amerika’da gittikçe kullanımı artan hibrit motorlu araçların bataryalarının Güney Kore’de yapıldığını söyleyen Başkan sözlerine şöyle devam etti:

"Geleceğin iş ve sanayilerinin sınırlarımız dışında gelişeceği bir geleceği kabul edemem ve Amerikalılar da bunu kabul edemez. Amerika’nın yeniden dünyaya öncülük yapmasının zamanı geldi."

'Bütçe Açığıyla Mücadele İçin Kesinti Sinyali'

Başkan Kongre’ye bu hafta sunacağı bütçe tasarısının, sadece ülkenin geleceğini gösteren bir metin olmayıp, devraldığı bir trilyon dolarlık açığı, finans krizini ve durgunluğu yansıtacağını hatırlattı. Her iki partili politikacıları, önceliklerinden vazgeçmeye çağıran Obama, “çünkü bu değerli hedefler için para yok,” diye konuştu.

Başkan Amerika’nın tarihte zor dönemlerden geçerken bile özel teşebbüsü terk etmeyip, güçlendirdiğini söyledi.

Obama bütçenin, ihtiyaç olmayan harcamaları kesmekle birlikte, ekonomik geleceği için hayati önem taşıyan enerji, sağlık ve eğitim gibi alanlara yatırım öngöreceğini bildirdi.

Obama, ülkenin dev boyutlara ulaşmış bulunan borcunu azaltıp, başkanlık döneminin sona ereceği dört yıl içinde yarıya indirmeyi vaat etti. Bütçenin her kaleminin gözden geçirilmekte olduğunu açıklayan Başkan, daha şimdiden on yıl içinde 2 trilyon dolarlık kesinti kalemini belirlediklerini bildirdi.

Başkan Obama’nın, ülkedeki işlerin başka ülkelere gitmesine yol açan şirketlerin yararlandığı vergi indirimlerine son verileceğini belirten sözleri, salonda bulunanlarca uzun uzun alkışlandı.

'Irak ve Afganistan Savaşlarına İlk Kez Bütçede Yer Verilecek'

Barack Obama bütçede ilk kez Irak ve Afganistan savaşlarına harcanan paranın yer alacağına işaret etti. Obama Irak’ı halkına bırakıp sorumluluk içinde çekilmeyi öngören planını da yakında açıklayacağını söyledi. Başkan askerlere tüm ulusun büyük şükran duyduğunu belirtti ve maaş artışı sözü verdi.

Başkan Guantanamo üssünü kapatma kararının Amerikalılar’ın değerlerine verdiği önemi yansıttığını, bunun da Amerika’yı daha zayıf değil aksine daha güçlü ve güvenlikli yapacağını kaydetti. Obama, “Amerika görüşmeden kaçamaz, ama düşmanlarını ve kendisine zarar verecek güçleri de ihmal edemez” dedi.

Cumhuriyetçi Parti: 'Obama'nın Paketi Ekonomiyi Değil Devleti Büyütüyor'

Cumhuriyetçi Partili Louisiana eyaleti valisi Bobby Jindal, partisinin Başkan’la birlikte çalışmaya hazır olduğunu söyledi.

Muhalefetteki Cumhuriyetçi Parti’nin, Başkan Obama’nın konuşmasına partinin yanıtını veren vali, bununla birlikte Demokratlar’ın ekonomiyi canlandırma paketinin devleti büyüteceği, vergileri artırıp gelecek kuşaklara borç yükü bırakacağı uyarısında bulundu.

Cumhuriyetçi vali, ‘sorumsuz’ diye nitelediği canlandırma paketinin ne istihdam sağlayacağını, ne de ekonomiyi güçlendireceğini savundu.

İlgili bağlantılar

XS
SM
MD
LG