Erişilebilirlik

Doğu Kudüs'te 'Tahliye' Protestosu


Batı Şeria’da yaşayan Filistinliler İsrail hükümetinin doğu Kudüs’te 80 evi yıkıp bin 500 kişiyi başka yere nakletmeye hazırlandığını öne sürerek protesto gösterisi düzenledi. Silvan mahallesinde oturanlar, evlerinin ruhsatsız yapıldığı gerekçesiyle boşaltma emri aldıklarını belirttiler.

Öte yandan Amerika Dışişleri Bakanı Hillary Clinton gelecek hafta İsrail ve Batı Şeria’yı ziyaret edecek. Clinton, bölgeyi ilk ziyaretinden önce, 2 Mart‘ta Mısır’ın Şarm el-Şeyh kasabasında Gazze’nin yeniden inşası için düzenlenecek bağış konferansına katılacak.

İsrail ve Filistinli yetkililer, İsrail ve Batı Batı Şeria’ya geçecek olan Clinton’un Gazze’ye de gidip gitmeyeceği konusunda açıklama yapmadı.

Öte yandan İsrail Başbakanı, Gazze ile ilgili ateşkes müzakerelerini eleştiren baş görüşmeciyi görevden aldı. Savunma bakan yardımcısı Amos Gilad, bir gazeteye verdiği demeçte Başbakan Olmert’in ateşkes görüşmelerindeki tutarsız yaklaşımının, İsrail’in güvenliğine zarar verdiğini söylemişti. Gilad ayrıca Olmert’in kaçırılan İsrail askerinin serbest bırakılmasını önkoşul olarak ileri sürmesini, görüşmelerde arabuluculuk yapan Mısır’a hakaret olarak nitelemişti. Yetkililer Gilad’ın, bu açıklamaları yüzünden görevden alındığını açıkladı.

XS
SM
MD
LG