Erişilebilirlik

'Guantanamo Koşulları Cenevre Sözleşmesine Uygun'


Guantanamo üssündeki tutukevinde incelemelerde bulunan Savunma Bakanlığı yetkilisi, koşulların Cenevre sözleşmelerinin belirlediği ölçülere uygun olduğunu söyledi.

Oramiral Patrick Walsh daha çok toplu namaz ve gruplaşma imkanı tanınmasını istemekle birlikte, 13 günlük incelemeleri sonunda, tutukluların adil muamele gördükleri sonucuna vardığını belirtti.

Tutuklu aile ve avukatlarının dün yayınladığı raporda ise, bazı tutukluların çok sert cezai bir ortamda, hücre hapsinde tutulduğu belirtiliyor.

Öte yandan Etiyopya asıllı İngiliz Binyan Muhammed 7 yıl hapis yattıktan sonra Guantanamo cezaevinden serbest bırakıldı. 30 yaşındaki Muhammed İngiltere’ye döndü. Muhammed, Guantanamo’ya gönderilmeden önce Pakistanlı ve Amerikalılar tarafından Ortaçağ metotlarıyla işkence gördüğünü söyledi.

2002 yılında Pakistan’da tutuklanan Muhammed’in serbest bırakılması için İngiliz hükümeti uzun süredir çaba gösteriyordu. Başkan Barack Obama, Guantanamo üssündeki cezaevinin 1 yıl içinde kapatılması için talimat vermişti.

Amerikan Adalet Bakanı Eric Holder talimatla ilgili hazırlıklar çerçevesinde dün Guantanamo’yu ziyaret etti.

XS
SM
MD
LG