Erişilebilirlik

Obama Kongre'de Konuşacak


Başkan Barack Obama bu akşam Kongre’nin ortak oturumuna hitap edecek.

Obama’nın televizyondan canlı yayınlanacak konuşmasında özellikle ekonomi üzerinde durması bekleniyor. Obama dün yaptığı bir konuşmada giderek büyüyen bütçe açığını görev süresinin sonunda yarı yarıya azaltma sözü verdi.

Gelecek kuşakları ağır borç yükünden kurtarmak istediğini söyleyen Başkan, şu anda bir trilyon dolardan fazla olan açığı 2012 yılına kadar 533 milyar dolara düşüreceğini söyledi.

Obama’nın bütçe açığını Bush döneminde çok zenginlere tanınan vergi indirimini kaldırarak, Irak’tan asker çekerek ve hükümet harcamalarını azaltarak kapatmaya çalışacağını belirtiyor.

Obama'nın Kongre'ye İlk Konuşması

Amerika’da başkanlar yılda bir kere Kongre’ye hitab eder. Bu konuşmayla, yönetim gündemini, önceliklerini açıklar. Görevdeki başkanlar için bu konuşma “Birliğin Durumu” olarak adlandırılır. Yeni başkanların konuşması ise bu şekilde adlandırılmıyor. “Bu nedenle Obama’nın konuşması “Kongre’ye Hitab” olarak adlandırıldı.

Obama bu akşamki konuşmasında ağırlıklı olarak ekonomik sorunlara değinecek. Amerika’da durgunluk ikinci yılına girmiş durumda.

Obama benzeri bir konuşmayı eyalet valileri toplantısında da yaptı. Başkan bu toplantıda Valilere 787 milyar dolarlık teşvik paketinin Amerikan halkına nasıl yarar sağlayacağını anlattı: "Bu plan en az 3 buçuk milyon kişiye istihdam sağlayacak. Polis memurlarımız devriye gezmeye devam edecek. İtfaiyeciler işbaşında olacak. Öğretmenler de sınıflarında..."

Obama’nın konuşmasında sağlık sistemine de dikkat çekmesi bekleniyor: "Astım olan çocukların nefes almalarını sağlayacağız. Yaşlılarımıza sağlık güvencesi vereceğiz, yoksul annelerin de rahat olmasını sağlayacağız."

Anketler, Amerikan halkının yüzde 60’ının Obama’nın girişimlerini desteklediğini gösteriyor. Obama’ya verilen destek Cumhuriyetçilerin muhalefeti nedeniyle son günlerde az bir oranda düşüş göstermişti.

Obama’ya muhalefet eden Cumhuriyetçilerden biri Louisiana Valisi Bobbie Jindal. Jindal, Obama’nın konuşmasına muhalefetin yanıtını hazırlıyor.

Bu akşam Obama bu bütçe açığını nasıl yarı yarıya indireceğini de açıklayacak. Obama yönetimi 1,3 trilyon dolarlık bir bütçe açığını devralmış durumda. Çoğu ekonomist, Obama’nın bu planını destekliyor. Nobel Ödülü sahibi ekonomist Paul Krugman şöyle diyor: “Bütçe açıkları ciddi bir sorundur. Büyük açıklar uzun süre devam ederse devlet iflas eder.”

Beyaz Saray Sözcüsü, Obama’nın konuşmasında Amerika’nın yeniden refaha kavuşmasında bütün Amerikalıların sorumluluğu olacağı mesajına vurgu yapılacağını da söyledi.

Obama'nın konuşmasını Amerika'nın Sesi Haber Merkezi İçpolitika Editörü Jim Malone değerlendirdi. Amerika'nın Sesi Televizyon yayınına katılan Malone'u izlemek için sağüst köşedeki Windows Media bağlantısına tıklayabilirsiniz.

XS
SM
MD
LG