Erişilebilirlik

Pakistan'da Taleban Militanları Ateşkesi Değerlendiriyor


Pakistan'ın kuzeybatısında konuşlanan Taleban militanların ateşkesin uzatılması konusunu değerlendirdiklerini açıkladı, ancak Pakistanlı yetkililerin belirttiği gibi kalıcı bir ateşkes üzerinde anlaşmadıklarını vurguladı.

Swat Vadisi'ndeki Taleban militanlarının lideri Maulana Fazlullah önümüzdeki hafta sona erecek ateşkesin uzatılması konusunu değerlendirdiklerini açıkladı.

Gün içerisinde yerel Pakistanlı liderler militanlarla kalıcı bir ateşkes sağlanması konusunda anlaşmaya vardıklarını bildirmişti.

Fazlullah'ın kayınpederi Sufi Muhammed de geçen hafta bölgede Şeriat ilan edilmesi konusunda Pakistanlı yetkililerle anlaşmaya varmıştı. Bir başka İslamcı grubun lideri olan Muhammed bunun karşılığında silah bırakmayı kabul etti.

Amerikalı ve NATO yetkilileri geçen hafta varılan anlaşmadan kaygı duyduklarını bildirdi.

Pakistan'ın kuzeybatı bölgelerinde faaliyet gösteren İslamcı militanlar zaman zaman Afganistan'daki NATO birliklerine saldırı düzenliyor.

Bu arada, Kyber vilayetinde bir ikmal yolunu hedef alan saldırıda bir kişi öldü, iki kişi yaralandı.

Öte yandan Pakistan'ın güneybatısındaki Belucistan vilayetinde rehin alınan Amerikalı BM görevlisi John Solecki'nin serbest bırakılması için girişimler sürüyor. Solecki'yi adı daha önce duyulmamış olan Belucistan Birleşik Kurtuluş Cephesi adlı örgüt kaçırdı. Örgüt, Pakistan'ın Belucistanlı militanları serbest bırakmasını istiyor.

XS
SM
MD
LG