Erişilebilirlik

'NATO Rusya'yla İlişki Kurma Çabalarını Sürdürecek'


NATO Genel sekreteri Jaap de Hoop Scheffer, ittifakın Gürcistan sorununa rağmen Rusya ile yeniden ilişki kurma çabalarını sürdüreceğini açıkladı.

Polonya’daki NATO Savunma Bakanları toplantısından sonra konuşan de Hoop Scheffer, Dışişleri Bakanlarının gelecek ay bu konuda bazı adımlar atacaklarını söyledi. NATO, Ağustos ayında Rusya’nın Gürcistan’a asker göndermesi üzerine resmi ilişkileri askıya almıştı.

NATO Genel Sekreteri, ittifak üyelerinin Gürcistan’ın toprak bütünlüğünü desteklemeye devam edeceğini tekrarlarken, Rusya’nın Abazya ve Güney Osetya’da üs kurma planlarından kaygı duyduklarını da söyledi.

Öteyandan Amerika Savunma Bakanı Robert Gates, Obama Yönetiminin Afganistan ve İran politikalarını gözdengeçirmesinin Orta Avrupa’ya kurulması planlanan füze savunma sistemi konusunda karar almayı geciktirdiğini bildirdi.

Robert Gates, sistemin esasta İran’dan gelecek füze tehditini önlemeyi amaçladığını, ancak İran nükleer programını durdurursa buna ihtiyaç kalmayacağını vurguladı. Gates NATO’nun Afganistan konusunda verdiği destekten memnun kaldığını da açıkladı.

XS
SM
MD
LG