Erişilebilirlik

ABAD: 'İş Gezilerinde Vize Gerekmeyecek'


Avrupa Birliği Adalet Divanı, Soysal davasında aldığı kararda, hizmet sunmak amacıyla Birlik ülkelerine giren Türk vatandaşlarına uygulanan vizenin haksız olduğuna karar verdi.

Davanın temelinde Türkiye’de ikamet eden ve Almanya’da kayıtlı bir şirketin kamyonlarını Türkiye-Almanya arasında kullanan Mehmet Soysal ve İbrahim Savatlı adlı iki Türk şöföre vize verilmemesi yatıyor. Almanya, 2000 yılına kadar sorunsuz bir şekilde verirken 2001 ve 2002’de yapılan başvurular reddedilince Soysal ve Savatlı konuyu Alman yargısına taşıdı. Alman yargısı da bu davayla ilgili olarak Avrupa Birliği Adalet Divanı’ndan görüş istedi.

Divan aldığı kararda 1973’te yürürlüğe giren Katma Protokol’ün 41 maddesinin 1. fıkrası uyarınca, bu Protokol’ün yürürlüğe girdiği tarihten itibaren hizmet sunmak amacıyla AB ülkelerine giden Türk vatandaşlarına yeni kısıtlamalar getirilemeyeceğini ifade etti. Kararda vizenin de bir kısıtlama olarak yorumlanması gerektiği vurgusu yer aldı.

ABAD daha önce de benzer nitelikte kararlara imza atmıştı. Bu karar da yeni ve önemli bir adım. Karar her şeyden önce davayı gören ulusal mahkemeyi bağlıyor. Bu aşamadan sonra ana beklenti, Alman yargısının davayı ABAD kararına parallel bir şekilde sonuçlandıracağı yönünde. Kararın şu aşamada kitlesel bir etki yaratması ise söz konusu degil. ABAD kararının her Türk vatandaşını ya da hizmet sektöründe çalışanları etkileyecek genel bir sonuç doğurması pratikte mümkün gözükmüyor.

AB yargı uzmanları, "Vizesiz Avrupa yolu açıldı" ya da "Avrupa'ya vize kalkıyor" yönündeki yaklaşımların gerçeği yansıtmaktan çok uzak olduğunun altını kalın bir şekilde çiziyorlar. Karar, Türklerin vize gibi konularda Katma Protokol’den kaynaklanan haklarının teyidi anlamını taşısa da uygulamada vizesiz günlerin önünde çok uzun bir yol var.

ABAD'ın kararında Katma Protokol'ün 41. maddesinin 1. fıkrasını olumlu bir şekilde yorumlamıs olmasının vize konusunda dengeli bir yaklaşımın yerleşmeye başladığını göstermesi açısından önemli olduğu vurgulanıyor. AB Komisyonu, kararla ilgili ilk değerlendirmesinde "Karar çok karmaşık bir yapıya sahip. Teknik değerlendirmelerimiz sürüyor. Su aşamda yorum yapmıyoruz" mesajı verdi.

XS
SM
MD
LG