Erişilebilirlik

Senatör Richard Durbin Ankara'da


Başkan Barack Obama, Senatör Richard Durbin aracılığıyla Türkiye’ye Kıbrıs sorununun çözümü konusunda destek mesajı iletti. Durbin, Kıbrıs-Yunanistan ve Türkiye’yi kapsayan gezisi çerçevesinde, Ankara'daki temaslarına Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'le görüşerek başladı.

Çankaya Köşkü'nde gerçekleşen görüşmede Obama'nın Kıbrıs konusundaki çözüm önerilerini ve Türkiye'nin beklentilerini masaya yatıran Gül ile Durbin'in, Kıbrıs sorunun 'acil çözümünde' hemfikir oldukları belirtildi. Her ne kadar seçim kampanyası sürecinde Kıbrıs'taki bölünmüşlüğü 'trajik' olarak niteleyip, adadaki Türk askeri için 'işgalci güç' dese de Başkan Obama, "Kıbrıs'ta acil ve adil çözüm için kararlıyız" mesajını, Senatör Durbin aracılığıyla Gül'e iletti.

Kıbrıs sorununa çözüm arayışları sürecinde 'geçmişin hatalarının' her iki tarafça da unutulup, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile Rum lider Dimitris Hristofyas'ın yürüttüğü yeni müzakere sürecine odaklanılmasını isteyen Senatör Durbin, müzakere sürecinde Rum yönetimini çözüme 'daha hevesli' kılmak için her türlü çabayı gösterecekleri güvencesini de Gül'e sundu. Durbin, Amerika’nın Kıbrıs sorununu sürekli gündemde tutmaya da kararlı olduğunu belirtirken, "Çözüm için fedakarlık sözkonusu olduğunda tüm taraflar gerekeni yapmalı. Fedakarlıkların hesabı olmamalı" mesajına vurgu yaptı.

Cumhurbaşkanı Gül’ün de, Durbin'e Türkiye'nin Kıbrıs'ta çözüm arayışlarını sürdüreceğini belirtirken, Obama yönetiminin 'adil ve acil çözüm' için göstereceği çabayı şimdiden takdir ettiklerini ilettiği belirtildi. Durbin'in, temasları kapsamında Başbakan Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanlığı yetkilileriyle de biraraya gelmesi bekleniyor. Durbin, İstanbul’a da geçip Fener Rum Patrikhanesi’ni ziyaret edecek ve Patrik Bartholomeos ile görüşecek.

XS
SM
MD
LG